Tatil RotalarıTermal Kaplıcalar

Türkiye’de Termal Tatil: Karadeniz’in En İyi Kaplıcaları

Karadeniz’in en iyi kaplıcaları

Termal oteller çoğunlukla orta yaş ve üstü insanlar tarafından tercih edilse de gençler de bu otellerde konaklamaya son zamanlarda sıcak bakmaktadır. Termal otellerin en büyük tercih sebebi olarak sağlık gösterilir. Çünkü kaplıcaların birçok rahatsızlığa iyi geldiği kabul edilmektedir. Hem sağlıklı hem de huzur dolu bir tatil arayışında olanlar için Türkiye’de termal tatil yapılacak birçok uygun tesis bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi de bu tesislerin yoğun bir yayılım gösterdiği yerler arasındadır. Bu içeriğimizde Karadeniz’in en iyi kaplıcaları listelenmiştir:

Karadeniz’de Termal Tatil Yapılacak Yerler

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan termal kaplıcaların konaklama şartları, fiyat düzeyleri, sunulmakta olan hizmetler farklılık göstermektedir. Genellikle bu bölgede yer alan otellerin 2 kişilik 1 gece konaklama ücreti 600 – 1500 TL arasında değişmektedir. İşte bu bölgede tercih edebileceğiniz bazı termal oteller:

Sera Lake Resort Hotel – Trabzon, Akçaabat

Karadeniz’in en iyi kaplıcaları

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Lake Resort Hotel, Karadeniz’in eşsiz doğal güzellikleri içerisinde yer alan ve manzarasıyla da hayran bırakan bir konaklama tesisidir. Tesiste bulunan buhar odası, SPA salonu, sağlık kulübü, sauna gibi hizmetler ziyaretçilerin en sevdiği yanlar arasındadır. Odalar Sera Gölü’ne nazırdır. Bazı odalar ise bahçe katında yer alıyor olup ve dağ – vadi manzarasına sahiptir. Türk hamamı, thai masajı, kese ve fitness merkezi hizmetler de yine tesis bünyesinde yer alır.

Fatsa Termal & SPA Otel (Sarmaşık Kaplıcası) – Ordu, Fatsa

Karadeniz’in en iyi kaplıcaları

Karadeniz’in en iyi kaplıcaları denince eğer alternatifler Karadeniz Bölgesi ile sınırlı tutulduysa en güzel tesislerden biri Fatsa Termal Otel olacaktır. Burası oldukça konforlu ve lüks bir oteldir. 100 kişilik restorana, 3 tane termal havuza, 3 tane masaj odasına, 7 tane aile banyosuna, 1 Türk hamamına, 1 saunaya, 1 dinlenme salonuna ve 1 de buhar odasına sahiptir. Karadeniz sahil yolu ve Fatsa ilçe merkezine yaklaşık 13 km mesafededir.

Dergiz Tatil Köyü & SPA – Artvin, Salkımlıköyü

Türkiye’de termal tatil

Karadeniz’in en iyi kaplıcaları içerisinde doğanın tam merkezinde bulunan Dergiz Tatil Köyü, misafirlerine her katı 35 metrekare olan iki katlı bungalov evlerde hizmet sunmaktadır. Sağlıklı ve doğayla iç içe bir alanda kaplıca tatili yapmak isteyenler için uygun olanaklara sahiptir. İstekleriniz doğrultusunda tarafınıza özel olarak planlanan SPA ve masajlardan yararlanabilir ve kaliteli bir otel konforunu deneyimleyebilirsiniz.

Ancere Thermal Hotel – Samsun, Havza

Türkiye’de termal tatil

80 oda ve 3 süit daire ile hizmet sunan Ancere Thermal Hotel, Ankara – Samsun güzergahında konumlanmıştır. Termal oteldeki suyun kaynağı 1.200 metrelik bir derinlikten gelmektedir. 580 metre derinlikteki artezyenlerden çıkarılan termal suyun çıkış ısısı yaklaşık 54 derece olsa da otelin havuzlarında suların ısısı farklılık göstermektedir. Yarı olimpik kapalı havuzda ve çocuk havuzlarında suyun ısısı 30 derece civarında olup kadın – erkek havuz ve hamamlarında 40 derece ve yüksek ısılı termal havuzlarda ise 50 derece civarındadır. Suyun bileşeninde bulunan mineraller hiçbir ek işlemden geçmediği için tamamen doğal şekilde sunulmaktadır.

Ridos Thermal Hotel & SPA – Rize, İkizdere

Türkiye’de termal tatil

Burası, Karadeniz Bölgesi’nin en popüler termal tesislerinden biridir. Bu sebeple de kesinlikle görülmeye değerdir. Rize – İkizdere’nin oksijen dolu yemyeşil doğası içinde dingin bir tatil geçirmenize olanak tanımaktadır. Otelde bulunan kaplıca suyu, Maden Tetkik ve Arama’nın çalışmaları neticesinde bulunmuştur. Kaplıca suyunun bir litresinde 4.541 mineralizasyon olduğu bilinmektedir. 260 metre derinlikten çıkan suyun ısısı ise 72 derece civarındadır. Dünya’nın en zengin 5 kaplıca suyundan biridir.

Karadeniz Kaplıcalarının Özellikleri

Karadeniz Bölgesi’nde termal turizmin son dönemlerde artış gösterdiği bilinmektedir. Karadeniz’de zengin termal kaynaklar bulunmasına rağmen söz konusu zenginlik henüz tam olarak tanıtılamamıştır. Bölgedeki yerel halk, termal sulardan daha verimli bir şekilde yararlansa da iç bölgelerde hala kaplıca ve hamam kültürünün baskın olduğu görülmektedir. Samsun’daki termal oteller incelendiğinde otellerin büyük bölümünün Havza’da yoğunlaştığı görülecektir. Çünkü Samsun’un en ünlü ve en kaliteli termal sularının olduğu yerlerden biri burasıdır. Silis, sodyum, sülfat, kalsiyum ve bikarbonat gibi bileşenler açısından zengindir. Su sıcaklığı 56 derece düzeylerinde olup romatizma hastalıklarına, kronik ortopedik rahatsızlıklara iyi geldiği kabul edilmiştir. Samsun’da yer alan bir diğer termal tesis de Ladik kaplıcalarıdır. Burası da hemen hemen Havza kaplıcaları kadar meşhurdur. Su özellikleri bakımından da benzerlikleri mevcuttur.

Ordu’da bulunan Sarmaşık Kaplıcaları Fatsa bölgesinde konumlanmıştır. Sülfat, sodyum, kalsiyum, klorür, flor ve bromür yönünden zengin içeriklere sahiptir. Suyun sıcaklığı 47 derece dolaylarındadır. Banyo ve içme suyu olarak kullanılabildiği gibi içme suyu olarak da kullanılabilir. İçme suyu olarak kullanıldığında böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği varsayılmaktadır. Banyo suyu olarak kullanıldığında ise romatizma, kireçlenme, rahim hastalıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Son olarak Karadeniz’in en iyi kaplıcaları denildiğinde Karadeniz’in incisi Rize de unutulmamalıdır. Rize – İkizdere kaplıcaları, son dönemlerde Karadeniz’in termal merkezi olarak kabul görmüştür. Yaklaşık 70 derece sıcaklığa sahip olan İkizdere kaplıcalarının suyu bor, sodyum, kalsiyum ve bikarbonat yönünden zengindir.

Önerilen Yazılar

Ankara Bungalov Evleri: Ankara’da Hafta Sonunu Geçirilebilecek Yerler

admin

Gediz Ilıca Kaplıcalarında Rahatlayın ve Yenilenin

admin

Karadeniz’de Karavan Kampı Yapılacak Yerler: Türkiye’de Karavan Tatili

admin

1 yorum

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları Ocak 12, 2023 at 7:30 am

[…] belki de en güzel tatil ve gezi noktası Alaçatı’dır. Burada gezip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. […]

Reply

Yorum Yap