Gezi RehberiKaradeniz

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon’da Nereler Gezilir?

Trabzon’da gezilecek yerler

Karadeniz Bölgesi’nin Samsun’dan sonra en büyük 2. şehri olan Trabzon gezilecek yerleri ile en özel şehirlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık nüfuslu 27. şehridir ve şehrin asırlarca yıl eskiye dayanan bir geçmişi vardır. Şehrin varsıl bitki örtüsü, fauna ve flora çeşitliliği, yaylaları, gölleri, ulusal parkları, tarihi yapıtları ve plajları bulunmaktadır. Dolayısıyla mevcut içerikte de Trabzon’da gezip görebileceğiniz önemli ve turistik mekanlar listelenmiştir. İşte Trabzon’da gezilecek yerler:

Trabzon’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar

Trabzon Kalesi

Araklı ilçesinde yer alan Trabzon Kalesi, Trabzon’un en önemli tarihi yapıları arasındadır. Oldukça eskiye dayanan bir yapı olmasına rağmen günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Trabzon şehrinin en yüksek noktalarından biri üzerinde konumlanmıştır. Kıyı şeridinden başlayıp tepelere kadar uzanan bir görünüme sahiptir. Trabzon’u ziyarete gelen birçok gezginin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Kale, eski anıtlardan elde edilen taşlar ile inşa edilmiştir. Milattan önce 2000’li yıllarda inşa edildiği varsayılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesinin ardından, Karadeniz’den gelebilecek muhtemel saldırılara karşı yapıldığı varsayılmaktadır. Yapının Yukarı Hisar bölümü iç kalenin koruyucusu görevinde olup aynı zamanda akropol alanıdır. Kale içerisinde hipodrom kalıntıları, kule, hamam, saray gibi yapılar da mevcut haldedir. Osmanlı Dönemi’ne ait birkaç kitabe ise su duvarları arasından çıkarılarak keşfe konu olmuştur. Söz konusu bu eserler şu an Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. Yapının “Orta Hisar” olarak adlandırılan bölümü içerisinde ise imaret, Zağanos Kapıları, Tabakhane, Kule Kapıları, Panagia Chrysokephalos Kilisesi, Yeni Cuma Camisi, Hükümet Konağı, Zağnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camisi, Şirin Hatun Camisi ve Musa Paşa Camisi gibi çeşitli alanlar yer almaktadır. Kale haftanın her günü ve saatinde açık olup girişler ücretsizdir.

Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler içerisinde bir diğer önemli mekan da Sümela Manastırı’dır. Maçka ilçesinde bulunan bu tarihi manastır Altındere Vadisi’nin Karadağ Yamacı’nda, sarp bir kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinen bu yapının deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1500 metredir. Vadiden de 300 m kadar yükseklikte konumlanmıştır. Görünüm olarak dağla bütünleşmiş bir yapı gibidir. Ayrıca yapı, Rum Ortodoks manastırı ve kilisesi kompleksidir. 18. yüzyılda manastırın birçok bölümü onarılarak birçok freskler ile bezenmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde mevcut yapıya ek binalar yapılmıştır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı’nın 100 basamaktan oluşan oldukça dar bir merdiveni vardır. Manastırı ulaşmak için bu merdiven kullanılmalıdır. Manastır içerisinde ana kaya kilisesi, şapaller, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane gibi alanlara ek olarak 72 oda daha yer almaktadır. 2022 senesi için Sümela Manastırı giriş ücreti 100 TL’dir. Ayrıca Altındere Milli Park giriş ücreti ise 10 TL kadardır.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon’da gezilecek yerler

Trabzon’un en eski yapılarından olan Trabzon Müzesi ya da Kostaki Konağı, 1900’lü senelerin başında iş insanı Kostaki Teophylaktos tarafından inşa edilmiştir. Yapının mimarının kim olduğuna dair kesin bir bilgi olmasa da İtalyanlar tarafından tasarlanmış olduğu bilinmektedir. Çünkü binanın yapımı sırasında kullanılan birçok malzemenin İtalya’dan temin edildiği anlaşılmıştır. Kostaki Teophylaktos, 1917 senesinde mal varlıklarını yitirince bu konak ile birlikte bütün mal varlığına da el konulmuştur. Daha sonra konak Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli Mücadele döneminde karargah binası olarak kullanılan konak, Mustafa Kemal’in ilk Trabzon şehrini ziyaretinde eşi Latife Hanım ile birlikte konaklaması için tahsis edilmiştir. Konak, çeşitli dönemlerde pek çok resmî amaç için kullanılmış olup son olarak 2001 yılında Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Müzenin arkeolojik bölümünde; Eski Tunç, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait mermer, bazalt, pişmiş toprak, metal, cam eserler ve sikkeler sergileniyor vaziyettedir. Etnografik Eserler adlı bölümde ise yöreye özgü eserlere ek olarak İslami eserler ve Osmanlı dönemine ait eserler de sergilenmektedir. Trabzon Müzesi için giriş ücreti 15 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Zağnos Vadisi Milli Parkı

Trabzon’da gezilecek yerler içerisinde doğayla bütünleşmiş halde bulunan alanlardan birisi Zağnos Vadisi Milli Parkı’dır. Park her ne kadar şehir merkezinde olsa da oldukça sessiz ve dingin bir havaya sahiptir. Bu sebeple ulaşımı da kolaydır. Şehre gelen yerli ve yabancı gezginlerin çoğunlukla ilk gezip gördüğü mekanlar içerisindedir. Aileyle gezilecek yerler içerisinde bulunan bu alanda piknik yapılabilir, doğa yürüyüşüne çıkılabilir, harika kareler çekebilirsiniz.  Özellikle yaz ve bahar gibi aylarda yolunuz Trabzon şehrine düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerler içerisindedir. Trabzon’un en büyük açık hava parkı olan Zağnos Vadisi içerisinde göletler, akarsular gibi alanlar da yer almaktadır. Trabzon Kalesi’nin hemen alt tarafında bulunan park çevresinde bir şeyler yiyip soluklanabileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. 7 gün 24 saat açık olan parka girişler ücretsizdir.

Uzungöl

Trabzon’da gezilecek yerler

Türkiye’nin en turistik mekanlarından biri olan Uzungöl, Trabzon şehrinin de cazibe merkezi konumundadır. Uzungöl ve çevresini kapsamlı şekilde gezmek için en az 1 gününüzü ayırmalısınız. 1989 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bölge, 2004 senesinde ise “Özel Çevre” olarak kabul edilmiştir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 metre kadar yükseklikte yer alan Uzungöl, Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmez ve aynı zamanda ilk durakları arasında gösterilir. Burada serpme kahvaltılar bir hayli yaygındır. Güne keyifli bir kahvaltı ile başladıktan sonra çevreyi keşif için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Uzungöl, Trabzon şehir merkezine 99 km, Çaykara ilçe merkezine ise 19 km uzaklıkta bulunur. Uzungöl’e özel aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kiraz Yaylası

Maçka ilçesinin Gürgenağaç Köyü’nden yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan bu yayla ulaşım kolaylığı nedeniyle Trabzon’un en sevilen açık hava mekanlarından biridir. Bilhassa yaz aylarında bir hayli yoğun olan Kiraz Yaylası yaklaşık 1.850 metre kadar yükseklikte yer almaktadır. Tertemiz bir doğa içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz, sevdiklerinizle piknik ve kamp gibi aktiveleri yapabileceğiniz bir alana sahiptir. Küçük ve hoş bir yerleşim yeri olan yaylada elektrik, büfe, küçük lokanta, kasap ve market gibi olanaklar mevcuttur. İmkanlar bakımından makul bir ortama sahip olduğundan kolayca konaklayabilir ya da zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca her sene temmuz ayının 3. haftası düzenlenen Ayseser Şenlikleri’ne de burada tanıklık edebilirsiniz.

Trabzon Yeme İçme

Karadeniz yöresinden denemeniz gereken başlıca yemeklere örnek olarak karalahana sarması, lahana çorbası, kuymak, mısır ekmeği, kaygana, Karadeniz pidesi, hamsili pilav tavsiyesi verilebilir. Tüm bu lezzetleri geziniz esnasında birçok yerde rastlayabilirsiniz.

Trabzon Konaklama

Şehir turistik açıdan gelişim gösteren bir şehir olduğundan konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Burada her bütçeye hitap edebilecek oteller, tesisler, bungalov evler yer almaktadır.

Trabzon Ulaşım – Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Trabzon İstanbul’a yaklaşık 1.080 km, Ankara’ya 725 km, İzmir’e 1.300 km, Bolu’ya 825 km uzaklıktadır. Karadeniz Bölgesi’nin görece merkezi sayılabilecek bir konumunda bulunması nedeniyle ulaşım bakımından kolaydır.

Mevcut içerikte Trabzon’da gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. Siz de şehri tam anlamıyla gezip tanımak istiyorsanız içeriğimizi bir rehber niteliğinde görebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Akdeniz Gezilecek Yerler – Akdeniz Gezi Rehberi

admin

Karadeniz Gezilecek Yerler: Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

admin

Ege Bölgesi Gezi Rehberi: Ege’de Gezilecek Yerler

admin

Yorum Yap