FethiyeGezilecek YerlerMarmaris

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla’da Ne Yapılır?

Muğla gezilecek yerler

Muğla turistik beldeleri, doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile Türkiye’nin en gözde şehirleri arasında gelmektedir. Yaz sezonunda tatil severlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biridir. Gerek havasıyla gerekse de dingin ambiyansıyla Muğla gezip görmeye fazlasıyla değer bir rotadır. Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından ele alındığında öncelikle akıllara plajları gelmektedir. Muğla’da denize girilecek, bakir kalmış çok sayıda koy mevcuttur. İşte ilgilileri için Muğla gezilecek yerler:

Muğla’da Nereler Gezilir?

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Muğla gezilecek yerler

Burası adından da anlaşılacağı gibi Muğla’nın en turistik yerlerinden Marmaris ilçesinde bulunmaktadır. Osmanlı zamanında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Yapının içerisinde müze bölümü yer almaktadır. Bu sebeple de ülkemizdeki bu kapsamda yer alan birkaç kaleden biridir. 1980 – 1990 seneleri arasında köklü bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Ardından 1991 senesinde müze olarak hizmete açılmıştır. Ziyarete açıldığı ilk günden bugüne kadar olan süreçte yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlamış durumdadır. Müze bölümünde totalde 18 tane oda, 1 tane çeşme ve ark yer almaktadır. Ayrıca müze bölümünde 2 tane arkeoloji, 1 tane etnografya salonu ve 7 tane de kapalı alan mevcuttur. Bu bölümler haricinde de depo ve sergi salonu olarak kullanıldığı bilinmektedir. Arkeoloji bölümünde; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma çok sayıda tarihi öneme sahip eserler yer almaktadır. Söz konusu eserlerin birçoğu Marmaris çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalardan bulunmuştur. Marmaris Kalesi ve Müzesi haftanın her günü 08.30 ile 19.00 saatleri arasında açıktır. Bu saatler aralığında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler ücretli olup 20 TL civarındadır. Müzekart sahipleri ücretsiz olarak gezebilir.

Gemile Adası

Muğla gezilecek yerler

Muğla gezilecek yerler içerisinde Gemile Adası önemli bir değere sahiptir. Ada, Fethiye ilçesinin Faralya beldesinde yer almakla birlikte doğal bir sit alanıdır. Gemile Adası’nın eski adı Aya Nikola olarak bilinmektedir. Bu isim hakkında çeşitli görüşler bulunsa da genel bir kanı; adanın en tepe noktasında yer alan Noel Baba Kilisesi’nin Aziz Nikolas’tan geldiğidir. Hristiyanlığın ilk yıllarında Bizans İmparatorluğu’na ait kilise yıkıntıları hala bu bölgede mevcut durumdadır. Söz konusu dönemde; Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinin, aynı zamanda önemli ticaret ve seyahat gemilerinin merkezlerinden biri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Gemile Adası içerisinde dini yapıların yanı sıra yerleşim yeri kalıntıları da görülmektedir. Birçok barınak ve evlerin yıkıntıları da yine buradadır. Adanın büyük bir bölümü taşlık olduğundan buraya inşa edilen yapıların geneli kaya temellerinin oyulması suretiyle olmuştur. Gemile Adası’nı ziyaret edenlerin büyük bir kısmı burayı kamp için tercih etmektedir. Kamp imkanları gelişmiş değildir fakat doğayla iç içe kamp yapmaktan hoşlananlar için ideal bir ortama sahip olduğunu söylemek mümkündür. Gemile Adası, Fethiye’den yaklaşık 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Ulaşım sadece tekneler aracılığıyla sağlanmaktadır. Adaya giriş ücretli olup 20 TL’dir.

Bodrum Kalesi

Muğla gezilecek yerler

1406 senesinde inşa edildiği düşünülen Bodrum Kalesi, iki liman arasında kayalık bir alanda yer almaktadır. Kalenin deniz seviyesinden yüksekliği 50 metre kadardır. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İçerisinde; Türk hamamı, cam salonu, işkence ve katliam odaları, sikke ve mücevherat salonu birçok farklı yapıda oda mevcuttur. Kaleyi pazartesi dışında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretlidir ancak müzekart geçerlidir. Giriş ücreti 65 TL’dir. Saat 10.00 ile 22.00 arasında hizmete açıktır.

Günnücek

Muğla gezilecek yerler

Muğla gezilecek yerler arasında Günnücek de en çok tercih edilen bölgeler içerisindedir. Günnücek, Marmaris’in merkezi sayılabilecek bir konumda bulunur. Milli park statüsünde olup çevresinde çeşitli gezi ve piknik aktiviteleri yapabileceğiniz alanlar yer almaktadır. Bununla birlikte çok sayıda gezi rotaları da sunmaktadır. Milli parkın kapladığı alan yaklaşık 29.000 hektardır. 3.000 kişilik kapasitesiyle de göz doldurmaktadır. Parkın ormanlık alanı oldukça büyük olup dikkat çekmektedir. Bu alan içerisinde birçok endemik türde bitki de bulunmaktadır. Doğa fotoğrafçılığına ilgisi olanlar için oldukça uygun bir gezi alternatifi olacaktır. Bölgenin aynı zamanda denize de kıyısı bulunduğundan manzarası ve doğası itibariyle Marmaris’in en güzel alanları içerisindedir. Parkın içinde; kamp yapmak, bisiklet sürmek, herhangi bir amaçla ateş yakmak yasaklanmıştır. Günnücek’e gelerek şehrin bunaltıcı havasından kurtulabilir ve doğanın içinde keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Alana giriş ücretsizdir. Marmaris merkeze ise sadece 2 km mesafede yer almaktadır.

Patara Plajı

Muğla gezilecek yerler

Ülkemizin en uzun ikinci kumsalı Patara Plajı olup yaklaşık 14 km bir uzunluğa sahiptir. Plaj genişliği ise 280 metre ile 1500 metre arasında değişmektedir. Plaj, günümüzde Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Burada çok sayıda deniz kaplumbağaları da bulunmaktadır. Koruma altına alınmasının bir sebebi de budur. Çünkü bu deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki en önemli üreme merkezi burasıdır. Patara’nın kumları tamamen ince tanelidir. Ayrıca bu kumların şifalı olduğuna yönünde genel bir inanç bulunmaktadır. Kumsalın altında deniz kaplumbağaları ile birlikte Trakonya balıklarının da yaşadığı bilinmektedir. Çıplak ayakla gezildiğinde canlılara zarar verebilme ihtimali taşıdığından dikkat edilmesi yerinde olacaktır. Patara Plajı’na son derece yakın bir mesafede Patara Antik Kenti de bulunmaktadır. Dilerseniz antik kenti de gezebilirsiniz. Plaja girişler ücretlidir. Girişte bulunan bekçiler haftalık olarak ücret kesmektedir. Fethiye – Kalkan güzergahını takip ederek Gelemiş yoluna gelip ardından Patara’ya rahatça ulaşabilirsiniz.

Kargıcak Koyu

Muğla gezilecek yerler

Muğla gezilecek yerler için bir diğer öneri de Kargıcak Koyu’dur. Kargıcak Koyu, Muğla’nın Ortaca ilçesinde Dalyan beldesi yakınlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda Balıkçılar Koyu olarak da tanınmaktadır. Kumsalın uzunluğu yaklaşık olarak 500 metredir. Yeşil ve mavinin her tonuna tanıklık edebileceğiniz doğa harikası bir koydur. Genellikle dingin ve huzurlu bir ortamı vardır. Kargıcak Koyu’nu çok kalabalık ve canlı şekilde görmeniz pek de olası bir ihtimal değildir. Burada yapılacak en güzel etkinlikler arasında kamp ve yürüyüş yer alır. Alanın çevresi ağaçlarla kaplı olduğundan güzel bir doğa yürüyüş rotasıdır. Koyun içerisinde yalnızca bir işletme bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiyeleri bu işletmeden kiralama yoluyla temin edebilirsiniz. Kargıcak Koyu’na tekneler aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalaman Limanı’ndan kalkan tekneler ile de buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Göcek

Muğla gezilecek yerler

Muğla gezilecek yerler içerisinde son sırada Fethiye ilçesinin ikonik köylerinden biri olan Göcek bulunmaktadır. Göcek 1980’li yılların başlarına dek son derece sessiz sakin bir beldeydi. Fakat son dönemlerde oldukça popüler bir hal aldığı söylenebilir. Yine de hala huzurlu ve dingin bir havası vardır.
Burası, çok eski dönemlerde Likya uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Bu yönüyle de oldukça eski bir yerleşim yeridir. Göcek’i ziyarete gelenler öncelikle mavi turlara katılmaktadır. Göcek’te günlük tekne turlarına katılarak ya da tekne kiralama yolunu seçerek çevredeki; Yassıcalar, Yağane, Tersane gibi birçok adadan birini ya da birkaçını gezebilir ve saklı koyların tadını çıkarabilirsiniz. Gezi esnasında tarihi mekanlar görmek isteyenler ise; Gemile Adası, Tlos, Cadıanda, Kayaköy ve Telmessos Antik Tiyatrosu arasından bir yeri tercih edebilirler. Göcek, Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Önerilen Yazılar

Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi

admin

Fethiye Kamp Yapılacak Yerler: Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı

admin

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları

admin

1 yorum

Fethiye Kamp Yapılacak Yerler: Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı Aralık 31, 2022 at 8:48 am

[…] konulmuş olan salıncaklar kamp alanının en dikkat çekici yanıdır. Tesisin yakınlarında denize girilecek alanlar vardır fakat yaklaşık yarım saatlik bir mesafededir. Daha yakın bir yerde yüzmek için kamp […]

Reply

Yorum Yap