Gezilecek YerlerMarmaris

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’in Cennet Rotalarına Yolculuk

Marmaris gezilecek yerler

Turizm cenneti Muğla’nın en sevilen beldelerinden biri olan Marmaris, yaz aylarındaki kalabalığı ile tanınmaktadır. Yerli ve yabancı yüz binlerce turist, Marmaris’in güzelliklerini görmek için her yıl rotasını Muğla’ya çeviriyor. Plajları, masmavi suları, harika eğlence mekanları ve konaklama tesisleri ile adeta bir eğlence ve tatil merkezi haline gelmiştir. Marmaris’te gezilecek yerleri merak edenler için Marmaris gezilecek yerler listesi sizlerle…

Marmaris’te Nereler Gezilir?

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris gezilecek yerler

MÖ 1044 senesinde İyonlar tarafından inşa edildiği kabul edilen kalenin bir süre sonra Büyük İskender tarafından onarıldığı varsayılmaktadır. Daha sonraki dönemde de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos seferinden önce yenilendiği ve bazı eklemelerin yapıldığı bilinmektedir. 1990’larda ise Marmaris Kalesi, tekrardan bir restorasyon dönemi geçirmiştir. Çünkü I. Dünya Savaşı sırasında oldukça ağır hasarlar almıştır. Kale içerisinde yer alan bölümlerden 2 tanesi arkeoloji müzesi ve 1 tanesi de etnografya müzesidir. Burada bulunan eserler genellikle Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan parçalardır. Tarih meraklısıysanız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Marmaris Kalesi’ne bayılacaksınız. Marmaris gezilecek yerler listesi içerisinde Marmaris Kalesi harika bir seçenek olacaktır.

Marmaris Milli Parkı (Günnücek)

Marmaris gezilecek yerler

Muğla şehir sınırlarında yer alan Marmaris Milli Parkı, 1996 yılında milli park unvanını almıştır. Biyoçeşitliliğin oldukça çeşitli ve zengin olduğu doğal yaşam alanı içerisinde endemik bir tür olan Sığla ağaçları da yayılım göstermektedir. Bu bölgedeki canlı yaşamının ve biyoçeşitliliğin koruma altına alınması açısından Marmaris Milli Parkı büyük bir öneme sahiptir. Parkın içerisinde 50 farklı türde kuş, yaban domuzu, yaban eşeği, sincap ve gibi birçok hayvan türü yaşamaktadır. Aynı zamanda yine park sınırları içerisinde Antik Phykos Kenti ve Amos Kenti kalıntıları da yer alır. Tüm bunlara ek olarak Günnücek Parkı; trekking, piknik ve kamp gibi amaçlarla yerel halkın sıkça tercih ettiği alanlardan biri halini almıştır. Marmaris gezilecek yerler içerisinde Günnücek Parkı doğayla iç içe bir ortamda vakit geçirmenize olanak tanıyacaktır.

Turgut Şelalesi

Marmaris gezilecek yerler

Marmaris ilçe sınırlarında bulunan Turgut Köyü içerisindeki Turgut Şelalesi, yemyeşil ve gür ağaçların arasında gürül gürül akan buz gibi berrak suları ile her göreni büyülemeye devam ediyor. Bölgede yalnızca tek bir şelale değil büyüklü küçüklü birçok şelale yer almaktadır. Burada dingin ve doğayla iç içe bir ortamda keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Şelalelerin çevresinde yer alan alabalıkları ile ünlü restoranları da mutlaka denemelisiniz.

İçmeler Plajı

Marmaris gezilecek yerler

Marmaris’in merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan İçmeler Plajı bölgenin en popüler plajları arasındadır. Plajın içerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz tesisler yer almaktadır. Bu da plajın en önemli artılarından biridir. Bunlara ek olarak plajın berrak denizi ve şahane manzarası bulunmaktadır. Yaz aylarında ve hafta sonlarında epeyce kalabalık olduğunu da unutmamalısınız. Plaj hafta içi günlerde daha sakin olmaktadır fakat plajın yoğunluğu da plajın popülerliğini etkilemiyor. Marmaris gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken bir plaj arayanlara İçmeler Plajı güzel bir seçenektir.

Marmaris Dolphinarium

Marmaris gezilecek yerler

Eğlencenin dorukta yaşandığı yerlerden biri olan Dolphinarium, 2012 senesinde hizmet hayatına başlamıştır. Avrupa’nın en büyük Dolphinarium’larından bir tanesi olan Marmaris Dolphinarium, Marmaris gezilecek yerler için güzel bir seçenek olarak gösterilebilir. Özellikle çocuklu aileler için güzel bir alternatiftir. Yunuslarla yüzmenin nasıl bir deneyim olacağını merak ediyorsanız Marmaris tatiliniz esnasında mutlaka burayı da görmelisiniz. Gruplar halinde yapılan etkinlikler 30 dakika sürmekte ve bu süre boyunca yunuslarla beraber yüzülmektedir. Çiftler halinde yapılan etkinlikte ise yüzme seansları 15 dakikalıktır. Daha detaylı bilgi için etkinlik merkezinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

admin

Kocaeli Gezilecek Yerler : Kocaeli Gezi Rehberi

admin

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları

admin

1 yorum

Türkiye’de Termal Tatil: Karadeniz’in En İyi Kaplıcaları - Neresi Net Ocak 3, 2023 at 10:06 am

[…] dolu bir tatil arayışında olanlar için Türkiye’de termal tatil yapılacak birçok uygun tesis bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi de bu tesislerin yoğun bir yayılım gösterdiği yerler […]

Reply

Yorum Yap