Gezilecek YerlerKocaeli

Kocaeli Gezilecek Yerler : Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli gezilecek yerler

Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden biri olan Kocaeli aynı zamanda ülkemizin en büyük sanayi ve ticaret merkezleri arasında yer almaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerden sonra en gelişmiş şehirerden olan Kocaeli 2.000.000’u aşkın bir nüfusa sahiptir. İstanbul, Bursa, Sakarya ve Yalova gibi şehirlere de komşu olan Kocaeli’nde çok sayıda akarsu, dağ, ova, göl gibi doğal oluşumlar yer almaktadır. Bitki örtüsü Marmara Bölgesi’nin özelliğini taşımaktadır. Kuzey kesimlerden güney kesimlere doğru gidildikçe Karadeniz kıyısına özgü bitki örtüsünün yerini Akdeniz bitkileri almaktadır. Burada hem Karadeniz Bölgesi’nin hem de Akdeniz Bölgesi’nin iklim özellikleri görülebilmektedir. Kocaeli gezilecek yerler içerisinde çok sayıda tarihi yapı, doğal güzellik ve turistik yerler bulunmaktadır. İşte ilgilileri için Kocaeli gezi rehberi…

Kocaei – İzmit Gezi Rehberi

Maşukiye Kirazlı Yaylası

 Kocaeli gezilecek yerler

Hafta sonlarında çevre şehirlerden Kocaeli’ne kısa bir kaçamak yapmak ve doğayla iç içe keyifli zaman geçirmek istiyorsanız Kirazlı Yaylası ideal bir seçenek olabilir. Burada büyük bir orman, birkaç akarsu ve piknik yapılacak alanlar yer almaktadır. Deniz seviyesinden epeyce yüksek bir noktada bulunan Kirazlı Yaylası, Kocaeli manzarasını seyretmek, doğanın sesini dinlemek isteyenler için harika bir yerdir. Bu noktadan; Sapanca Gölü’nün tüm kıyı şeridini, İzmit Körfezi’ni, yemyeşil doğayı tepeden gözlemleyebilirsiniz. Yayla içerisinde, akarsu kenarlarında yürüyüş yolu şeklinde rotalar yer almaktadır. Keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkmak, piknik yapmak ya da kamp atmak için tercih edebileceğiniz bir alandır. Kirazlı Yaylası’na doğru yol alırken akarsu kenarlarında yer alan sayısız alabalık restoranları görebilirsiniz. Bu çevreye gelenlerin, çoğunlukla akşam yemeği için tercihleri kiremitte kaşarlı alabalıktır. Ayrıca et ürünleri denemek isteyenler için Maşukiye’ye has bir yemek olarak bilinen fırında güveç de tercih edilebilir.  Maşukiye Yaylası’nda konaklamayı düşünenler; pansiyon, motel, butik otel ve kamp alanlarından birini tercih edebilirler. Yaylanın Kocaeli şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 38 km’dir.

Kartepe

 Kocaeli gezilecek yerler

Maşukiye’ye bağlı olan Kartepe, Kocaeli gezilecek yerler arasında en meşhur yerlerden biridir. Kartepe denildiğinde ise akla ilk olarak kayak gelmektedir. Kış aylarında Kartepe’ye hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir tarafından turistler kayak merkezi için bu alana akın etmektedir. Kartepe’de elbette yalnızca kayak yapılacak alanlar bulunmamaktadır. Ayrıca burada; dereler, yaylalar ve dağ zirveleri de yer almaktadır. Genellikle kamp severler Kartepe’deki yaylalar içerisinde kamp atmaktadır. Kuzu Yaylası Kartepe’de kamp için en uygun alanlardan biridir. Kartepe’ye gittiğinizde; kayak, snowboard, kızak, ATV turu, kar motoru, zipline gibi faaliyetlere katılabilirsiniz. Şehir merkezinden 30 km mesafede yer alan Kartepe, İstanbul’a da yaklaşık 140 km mesafededir.

Soğuksu Piknik Alanı

 Kocaeli gezilecek yerler

Başiskele Bahçecik Şehit Ekrem Mahallesi içerisinde yer alan Soğuksu Piknik Alanı, yeşillikler ile mavilerin iç içe geçtiği bir alanda, asırlık çınarların içerisinde yer almaktadır. Doğanın tadını çıkarıp temiz hava alabileceğiniz, körfez terasında manzaranın tadını çıkarabileceğiniz, piknik alanı içerisinde piknik veya kamp yapabileceğiniz oldukça güzel bir alandır. Mesire alanında, bölgeye adını da veren Soğuksu doğal kaynak suyu bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu alanda yöresel yemekler çıkaran bir restoran, çocuklar için çeşitli oyun alanları, Aziz Minas Ağacı olarak bilinen bir anıt ağaç, 2 tane yürüyüş alanı ve de bir tarihi taş köprü yer almaktadır. Soğuksu Piknik Alanı; şehir merkezinden 30 km ve Başiskele ilçe merkezinden ise yaklaşık 10 km mesafededir.

Kefken

 Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında bulunan Kefken, turistik bir belde olarak bilinmektedir. İstanbul, İzmit, Sakarya ve Ankara gibi kentlere oldukça yakın bir mesafede yer alması nedeniyle yaz sezonunda günübirlik deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Kocaeli gezilecek yerler içerisinde plaj denince akla ilk olarak burası gelir. Hem ulaşım kolaylığı hem de mavi bayraklı plajlarıyla Kefken günübirlik bir gezi rotası olarak tercih edilebilir. Burada gezebileceğiniz yerlere örnek vermek gerekirse; Pembe Kayalar, Kerpe, Acarlar Longozu ve Kefken Adası sıralanabilir. Ayrıca Pembe Kayalar, Kerpe’de yer alan Kartal Kayalıkları gibi doğal oluşumlar içerisinde yer alıp ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yerlerden birisidir. Burada denize girebileceğiniz plajlara örnek olarak ise Yeşil Koy, Kapri Plajı, Midye Koyu, Kefken Limanı, Kumcağız Halk Plajı, Cebeci Plajı ve Sarısu Plajı sıralanabilmektedir. Plajlar içerisinde Yeşil Koy en sessiz olanıdır ve de özellikle kampçıların uğrak yerleri içerisindedir. Şehir merkezinden yaklaşık 60 kilometre mesafede yer alan Kefken’in İstanbul’a olan uzaklığı ise 140 kilometredir.

Kocaeli Kent Ormanı

 Kocaeli gezilecek yerler

İzmit’te yer alan Kocaeli Kent Ormanı doğal güzellikleri ve de ulaşım kolaylığı ile dikkat çeken bir alandır. Yerel halk tarafından Umuttepe olarak da bilinmektedir. Kent ormanı içerisinde yürüyüş parkurları, spor yapılabilecek yerler, şehir kuleleri bulunmaktadır. Doğayla iç içe yemyeşil bir yerde vakit geçirmek isteyenler için şehirden uzaklaşıp huzur dolu vakit geçirilebilecek bir mekandır. Orman içerisinde tuvaletler, çocuk oyun alanları, kamelyalar, futbol, voleybol ve tenis sahaları gibi olanaklar mevcut haldedir. Ormanda kamp yapmak serbesttir fakat ateş yakmak serbest değildir. Mangal yapmak isteyenler için ise kamelyalarda elektrik enerjisiyle çalışan mangallar yer almaktadır. Bununla birlikte tüplü mangalları kiralamak suretiyle de mangal yakılabilmektedir. Kocaeli Kent Ormanı, şehir merkezinden yaklaşık 5 km mesafede yer almaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

 Kocaeli gezilecek yerler

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ya da bir başka bilinen adıyla Darıca Hayvanat Bahçesi yaklaşık 80 dönümlük bir arsa üzerinde yer almaktadır. Hayvanat bahçesi, çeşitli bitki ve hayvan çeşitlerine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’a yakın olması nedeniyle de bilhassa yaz sezonunda büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Hayvanat bahçesi, 1993 senesinden itibaren halka açık bir şekilde hizmet vermektedir. Tesis içerisinde ayrıca bir de botanik park yer almaktadır. Botanik park ilk açıldığı zamanda daha çok kuş parkı olarak ön plana çıkmıştır. Fakat daha sonra buraya iş adamı Faruk Yalçın’ın katkılarıyla birkaç hayvan getirilmiş ve ilginin de artmasıyla zamanla günümüzdeki haline kavuşmuştur. Buraya gelen ziyaretçiler daha önceden görmediği çeşitli bitki çeşitlerini görme şansına sahip olmaktadır. Ayrıca pek çok farklı türdeki hayvanları daha yakından inceleyebilme fırsatı elde etmektedirler. Söz konusu tesis içerisinde; 286 farklı hayvan türü, 600 çeşit bitki türü ve 8000’i aşkın bitki bulunmaktadır. Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan hayvanat bahçesi İstanbul’a oldukça yakın olduğu için E-5 üzerinden veya TEM otoyolundan hareket eden minibüs ve otobüslerle de buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Hayvanat bahçesine girişler ücretsiz değildir. Tam bilet 160 TL, indirimli bilet 100 TL ve engelliler için bilet ise 40 TL’dir. Hayvanat bahçesi haftanın her günü saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır. Kocaeli merkezden 56 km, İstanbul’dan ise yaklaşık 70 km mesafededir.

Bu içeriğimizde Kocaeli gezilecek yerler üzerine kapsamlı bilgiler aktarılmıştır. Kocaeli’ne yolu düşecekler için rehberimiz yardımcı olabilir.

Önerilen Yazılar

Antalya Gezilecek Yerler – Antalya’da Nereler Gezilir?

admin

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

admin

Güvercinlik Gezi Rehberi: Bodrum Güvercinlik Gezilecek Yerler

admin

1 yorum

Fethiye Kamp Yapılacak Yerler: Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı Aralık 31, 2022 at 8:49 am

[…] bulunan Yanıklar Çayı’nı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kano kiralayarak çay üzerinde gezintiye de […]

Reply

Yorum Yap