Karavan TatiliTatil Rotaları

Karadeniz’de Karavan Kampı Yapılacak Yerler: Türkiye’de Karavan Tatili

Karadeniz’de karavan kampı

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin en sevilen bölgelerinden biridir. Sahilleri, doğası, yemyeşil tepeleri, kamp ve piknik yerleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı gezginin tatil dönemlerindeki uğrak rotaları arasında yer almaktadır. Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler için öneri bir hayli fazla olsa da Karadeniz bu hususta en güzel alternatiflerin bulunduğu bir bölgedir. Yalnız ya da ailenizle, sevdiklerinizle beraber huzurlu bir karavan tatili yapmayı düşünüyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimize göz gezdirebilirsiniz. İşte Karadeniz’de karavan kampı için en ideal yerler:

Karadeniz’de Karavan Kampı Yapılacak Yerler

Kaçkar Dağları Milli Parkı – Rize

Karadeniz’de karavan kampı

Karadeniz’in doğal güzellikler açısında en ön plana çıkan noktalarından biri olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır Rize’ bulunmakla birlikte 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 33.000 hektarlık bir alandan oluşan milli park, Karadeniz’de karavan kampı haricinde günübirlik gezi, kamp ve piknik gibi amaçlarla da tercih edilmektedir. Kaçkar Dağları denilince akla öncelikle kamp gelir. Milli park içerisinde hem karavanla hem de çadırlarla kamp yapabilmeniz mümkündür. Eğer kamp yapmak istemezseniz alanda yer alan bungalov evlerde de konaklamayı düşünebilirsiniz. Kamp için hem ücretli hem de ücretsiz olarak sunulan bölgeler mevcuttur. Tesisler aracılığıyla verilen hizmetler ile de kamp yapabilirsiniz. Fakat kamp hususunda deneyimliyseniz daha sakin ve dingin bir ortamda kamp atabilirsiniz. Kaçkar Dağları Milli Parkı, Artvin’e 175 km, Rize’ye 115 km ve Erzurum’a ise 350 km mesafede bulunmaktadır. Bölgede otostop kültürünün de yaygın olduğunu söylemek mümkündür.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Karadeniz’de karavan kampı

Orta Karadeniz’de kamp yapmak isteyenler için en ideal tercihlerden biri Yedigöller Milli Parkı olacaktır. Bolu ve yakınlarında bulunanlar için uygun rotalar arasında gösterilebilir. Milli park içerisinde 7 farklı boyutta göl bulunur. Bu göller; Deringöl, Büyükgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl ve Küçükgöl isimleriyle bilinmektedir. Her gölün çevresi kamp için uygun alanlara sahiptir. Kamp alanı içerisinde tuvalet, mescit ve içme suyu olarak kullanılabilen çeşmeler yer almaktadır. Ayrıca küçük çaptaki, temel gereksinimlerinizi giderebileceğiniz mini bir market de mevcut durumdadır. Elektrik için mescitteki ya da tuvaletteki prizler kullanılabilmektedir. İnternetin ve şebekenin oldukça az çektiğinin de bilinmesinde yarar vardır. Burada kamp yapmak ücretsiz değildir. Görevliler her sabah çadır ve karavan sahiplerinin yanına gelerek ücretleri tahsil etmektedir. Kamp ateşi veya mangal ateşi yakmak da serbest değildir. 2023 yılı için Yedigöller Milli Parkı’na araçsız kişi başı giriş ücreti 11 TL, otomobil giriş ücreti 33 TL, çadırda günlük konaklama ücreti 60 TL ve karavanda konaklama ücreti ise 70 TL olarak belirlenmiştir. Fiyatlar sezona bağlı olarak farklılık gösterebileceğinden teyit edilmesinde fayda vardır.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı – Artvin

Karadeniz’de karavan kampı

Artvin’in Borçka ilçesinde, oldukça yüksek bir tepede bulunan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, ormanlık alanlarla çevrili olan doğa harikası bir alandır. Tabiat parkı, Karadeniz turuna çıkan yerli ve yabancı gezginlerin uğrak yerleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Karadeniz’de karavan kampı yapılabilecek en güzel mekanlardan biridir.

2002’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı statüsü verilen alan böylelikle koruma altına alınmıştır. Totalde 370 hektarlık bir alana sahip olup zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ön plana çıkmıştır. Tabiat parkında karavanla kamp yapmak isteyenler için ayrı bir bölüm mevcuttur. Karavancılar için ayrılmış olan bu bölüme karavanınızı çekerek keyifli bir karavan tatili yapabilirsiniz. Burada bulunan kamp tesisleri, gezginlerin daha kaliteli bir kamp deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır. Tesislerden birçok ihtiyacınızı temin edebilirsiniz fakat yine de alana gelmeden önce temel gereksinimlerinizi yanınızda bulundurmanız daha doğru olacaktır. Borçka Karagöl Tabiat Parkı ziyaret saatleri 08.00 – 20.00 arasında olup haftanın her gününde ziyarete açıktır. Kamp yapmak ise ayrıca ücrete tabiidir.

Perşembe Yaylası – Ordu

Karadeniz’de karavan kampı

Karadeniz’de karavan kampı yapılacak yerler kapsamında sayılabilecek örneklerden bir tanesi de Ordu’da bulunan Perşembe Yaylası’dır. Perşembe Yaylası, aynı zamanda Ordu’da gezilip görülebilecek yerler içerisinde de önemli bir yere sahiptir. Karadeniz’in en güzel yaylaları içerisinde gösterilen Perşembe Yaylası’nda yapay bir gölet bulunmaktadır. Özellikle de kamp severler, kamp için burayı tercih etmektedir. Ulaşım bakımından elverişli bir noktada yer alır. Kamp alanı çevresinde şebeke çektiğinden internet sıkıntısı yaşamayacağınız bir yerdir. Fakat market, elektrik, çeşme, duş, wc, otopark gibi imkanlar burada bulunmamaktadır. Yaylaya kadar gitmişken yalnızca 5 km uzaklıkta yer alan Çiseli Şelalesi’ni de mutlaka gezip görmelisiniz.

Yenice Ormanları – Karabük

Karadeniz’de karavan kampı

Karabük şehir merkezinden 35 kilometre, Yenice ilçe merkezinden ise 5 kilometre mesafede yer alan Yenice Ormanları 1999’da Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature) tarafından “Acil Korunması Gereken 100 Sıcak Nokta” arasında kabul edilmiştir. Ülkemizin en büyük blok ormanı olarak kabul edilen Yenice Ormanları’nda el değmemiş anıtsal ağaçlar bulunmaktadır. Ekosistemi son derece kendine has olmakla birlikte biyolojik açıdan da zengindir. Günübirlik olarak ziyaret edilebilir, karavan ya da çadır kampı gibi aktiviteler yapılabilir, manzara bakımından kusursuz parkurlarda dağ yürüyüşüne çıkarabilir ve yamaç paraşütlerine katılım sağlayabilirsiniz. Burası özellikle doğa yürüyüşü sevenler için çok güzel bir alandır. Çünkü 21 tane ayrı parkuru vardır ve totalde yaklaşık 210 km’lik bir uzunluk sunmaktadır. Tuvalet, piknik masası ve çeşme gibi olanakların yer aldığı alanda kamp için 6-7 ayrı bölge mevcuttur. Sizin için en uygun olan yeri seçerek gönül rahatlığıyla kamp atabilirsiniz.

Torkul Göleti ve Yaylası – Düzce

Karadeniz’de karavan kampı

Düzce’de kamp yapılacak en uygun yerlerden bir tanesi Torkul Göleti ve Yaylası’dır. Bakir kalmış doğası tüm doğaseverlerin ilgisini çekebilecek güzellikler sunmaktadır. Doğayla baş başa, sakin bir atmosferde kamp yapmayı sevenler için kusursuz bir alandır. Özellikle göl çevresi kamp için daha elverişlidir. Hem karavan hem de çadırlar için uygun bir alan olup tuvalet ve otopark gibi olanaklara da daha yakın bir mesafededir. Yaylaya gitmeden önce alışverişinizi Beyköy’den yapmayı unutmamalısınız. Yolu biraz taşlı olduğundan ulaşımda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yaklaşık 1250 metre yüksekliğe sahip olan yaylaya çıktığınızda mantar ve dağ çileği toplamayı unutmamalısınız. Alan tamamen ücretsizdir.

Verizana Kamp Alanı – Trabzon

Karadeniz’de karavan kampı

Karadeniz’de karavan kampı için listemizin son sırasında Trabzon’un en sevilen kamp yerlerinden biri olan Verizana bulunmaktadır. Verizana, Maçka’da muhteşem bir doğanın içerisinde konumlanmıştır. Yaz aylarının uğrak yerlerinden biridir. Hem çadır kampı hem de karavan kampı için uygun koşullara sahiptir. Fakat kamp alanında su ve tuvalet imkanı bulunmamaktadır. Burada kamp yapmak, konaklamak ya da piknik yapmak için herhangi bir kısıtlama bulunmamakla birlikte tamamen ücretsizdir. Verizana’da market yer almadığından buraya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz yerinde olacaktır. Ücretsiz otopark, çocuk oyun yerleri, kontrollü ateş ve mangal yakılabilir bölümler, WC, restoran ve yürüyüş parkurları alanda bulunmaktadır.

Mevcut içeriğimizde Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler kapsamında Karadeniz’de karavan kampı yapılabilecek uygun alanlar listelenmiştir. Siz de karavanınızla birlikte Karadeniz’de kapsamlı bir tura çıkmayı planlıyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Saros Körfezi Kamp Alanları – Danişment Tabiat Parkı

admin

İstanbul’a Yakın Bungalov Evler: Şile Bungalov Evleri

admin

Ankara Bungalov Evleri: Ankara’da Hafta Sonunu Geçirilebilecek Yerler

admin

Yorum Yap