Gezi RehberiKaradeniz

Karadeniz Gezilecek Yerler: Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin en güzel bölgeleri arasında yer almakla birlikte görülmeye değer birçok rota sunmaktadır. Özellikle de doğal güzellikleriyle, yaylalarıyla, doğasıyla dikkat çeken bölgenin çok cana yakın insanları vardır. Kültürel ve tarihi açıdan da büyük zenginlikler barındıran Karadeniz Bölgesi, her anlamda gezip görmenize değecek bir bölgedir. İşte yolu Karadeniz Bölgesi’ne düşecek olanlar için detaylı bir şekilde oluşturulmuş Karadeniz gezilecek yerler listesi:

Karadeniz Bölgesi’nde Nereler Gezilmeli?

Trabzon Müzesi – Trabzon

Karadeniz gezilecek yerler

Kostaki Konağı olarak da bilinen Trabzon Müzesi’nin bulunduğu konak, 1900’lü yılların başından beri varlığını sürdürmektedir. Konağı inşa ettiren kişi Banker Kostaki Teophylaktos olarak bilinmektedir. İnşa sürecinde kullanılan malzemelerin birçoğu İtalya’dan özel olarak temin edilmiştir. 1917 senesinde konağın sahibi olan Kostaki Teopphylaktos finansal olarak battığından yapıya tamamıyla el konulmuştur. Uzun bir süre boş hadle kalan konak daha sonraları Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmış ve 1924 senesine gelindiğinde Mustafa Kemal Atatürk, şehre gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde burada ağırlanmıştır. 1927 – 1932 yılları arasında Trabzon Valisi Galip Bey tarafından kamulaştırılan konak bir süre sonra Hükümet Konağı gibi kamu hizmet binaları olarak kullanılmaya başlamıştır. 1937 senesinde Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan konak 50 sene boyunca lise olarak kalmıştır. 1987 senesinde Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiş ve bu tarihten itibaren de müze statüsünde kullanılmıştır. Ülkemizin sayılı sivil mimari örnekleri arasında kabul edilen binanın bodrum katı dışında tüm kat duvarları büsbütün kalem işi süslemeler ile kaplanmıştır. Binanın; bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnografik Eserler Bölümü ve asma katı İdari Bölüm olarak tasarlanmış ve hizmete sunulmuştur. Trabzon Müzesi, Trabzon şehir merkezinde yer almaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri aralığında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Amasya Kalesi – Amasya

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz gezilecek yerler için olmazsa olmaz bölgelerden biri de Amasya’dır. Eğer Amasya’ya yolunuz düşerse mutlaka şehrin simgesi olan Amasya Kalesi’ni gezip görmelisiniz. Amasya’ya tepeden bakan, panoramik bir manzara sunan Amasya Kalesi, şehrin en önemli tarihi ve mimari simgeleri arasında gösterilmektedir. Yeşilırmak’tan yaklaşık 300 m yükseklikte yer alan Harşena Dağı’nın üzerinde konumlanmıştır. Kale üzerinde herhangi bir kitabe bulunmadığından kalenin ne amaçla, ne zaman ya da kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli rivayetlere göre kale Pontus Kralı tarafından inşa ettirilmiştir. Fakat kalede sürdürülen arkeolojik çalışmalar sonucunda Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılara ulaşılmıştır. 1075 senesinde Türklerin şehri fethetmesinin ardından kale birçok kez onarım ve tadilat sürecinden geçmiştir. Özellikle kesme taş ve molozlar ile kaleye eklemeler yapılmıştır. Kalenin iç kısmında Osmanlı Dönemi’nden kalma hamam ve kaya mezarları bulunmaktadır. Şehrin merkezinde bulunduğundan ulaşım çok rahat olacaktır. Her gün saat 09.00 ile 16.45 arası kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup 10 TL kadardır.

Akgöl – Sinop

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz gezilecek yerler kapsamında Sinop daha çok plajları ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Şehirde gezip görebileceğiniz en güzel turistik yerlerden bir tanesi Akgöl’dür. Burası Ayancık ilçesinden yaklaşık olarak 5 km mesafede bulunmaktadır. Doğası ve manzarası bakımından dört dörtlük bir ortama sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Doğayla iç içe yapılabilecek hemen her aktivite bu alanda da yapılabilmektedir. Alanda yer alan göl yapay göl niteliğinde olup 1991 senesinde bakanlık tarafından turizme kazandırılmış ve Akgöl Yaylası olarak adlandırılmıştır. Denizden yaklaşık 1.200 m yükseklikte yer almakla birlikte sık ve yaşlı ağaçlarla dolu ormanlık bir arazi üzerindedir. Bu sebeple de yaylada yaban hayata yakından şahit olabilirsiniz. Yaban hayatını sonuna kadar hissedebileceğiniz bu yaylada domuz, kurt, çakal ve ayı gibi tehlikeli hayvanlara rastlama ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu sebeple de güvenliğiniz açısından geceleri kamp ateşi yakmanız gerekebilir. Bunlara ek olarak Akgöl yakınlarında tesisleşmenin gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür. İsterseniz yakınlarda yer alan alabalık restoranlarında mola verip taze ve birbirinden lezzetli balıkları tadabilirsiniz. Alana giriş tamamen ücretsizdir.

Hatila Vadisi Milli Parkı – Artvin

Karadeniz gezilecek yerler

Tam anlamıyla dört dörtlük bir Karadeniz turu yapmayı planlıyorsanız Artvin’i görmeden dönmemelisiniz. Artvin geziniz sırasında ise görülebilecek başlıca yerlerden biri Hatila Vadisi Milli Parkı’dır. Doğa harikası olarak nitelendirilen bu kanyon yemyeşil manzaralarla bezenmiş bir alandır. Artvin merkezden sadece 10 km uzaklıkta yer aldığı için de ulaşımı oldukça rahattır. Şehir merkezinden milli parka toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hatila Vadisi, 1994 yılında milli park statüsü kazanmış olup bu sene itibariyle koruma altındadır. Vadide ilginç şekilde Akdeniz ikliminin tipik özellikleri görülmektedir. Doğası bakımından da tam olarak Akdeniz’i yansıtmaktadır. Peki, Hatila Vadisi’nde ne gibi aktiviteler yapılabilir? Hatila Vadisi ziyaretniz esnasında başta rafting olmak üzere su sporlarının pek çoğunu yapabilirsiniz. Yanı sıra bölge endemik bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından zengin bir bölge olması sebebiyle doğa fotoğrafçılığı, dağ yürüyüşü gibi aktiviteleri de rahatlıkla yapabilirsiniz. Milli park içerisinde insanlar çoğunlukla daha çok tepede yer alan seyir terasında zamanını geçirmektedir. Siz de doğayla baş başa vakit geçirmek isterseniz Hatila Vadisi güzel bir seçenek olabilir.

Verçenik Yaylası – Rize

Karadeniz gezilecek yerler

Karadeniz gezilecek yerler içerisinde Rize’nin Çamlıhemşin ilçe sınırlarında yer alan Verçenik Yaylası, Türkiye’nin en yüksek on ikinci tepesi olarak tanınmaktadır. 3 bin 711 metre yüksekliği ile Kaçkar Dağları’nın ardından en yüksek tepe olma özelliğini taşımaktadır. Yayla Erzurum sınırına yakın bir konumda yer aldığından bölgenin en uzak yaylasıdır. Öyle ki yayla, Çamlıhemşin ilçesinden bile 60 km mesafededir. Sahip olduğu kamp alanları, doğal güzellikleri onu fazlasıyla görülmeye değer bir rotalar kılmaktadır. Yöre halkı tarafından “Verçembekite” olarak da bilinen bu yaylada çok sayıda irili ufaklı göller yer almaktadır. Bu göllerin hepsi de buzul gölüdür. Bu bakımdan dağ sporlarıyla ilgilenenler için harika bir seçenek olduğunu söylemek mümkündür. Bunlara ilave olarak Verçenik Yaylası’nda her yıl geleneksel olarak Verçenik Yaylası Şenliği organize edildiğinden bu şenliklere de katılım sağlayabilirsiniz. Şenlik kapsamında yöresel yemekler yapılmakta, outdoor sporlar organize edilmektedir. Yaylada konaklamak isteyenler için ise yaylanın yakınlarındaki Orta Yayla Köyü’nde bulunan pansiyonlar tercih edilebilir.

Amazon Köyü – Samsun

Karadeniz gezilecek yerler

Çok eskiden savaşçı kadınların yaşam alanlarından biri olan Amazon Köyü, Gölyazı beldesi sınırlarında konumlanmıştır. Çeşitli rivayetlerde burada yaşamış olan savaşçı kadınların yayı daha ileriye fırlatabilmeleri için göğüslerinin biri kesiktir. Bu sayede ok, yay ve baltaları daha etkili şekilde kullandıkları belirtilmektedir. Amazon Köyü ziyaretinizde savaşçı kadınların günlük yaşamından izlere tanıklık edebilir ve yaşamları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Savaşçı kadınları temsil eden balmumu heykellerinin her iki tarafında “Anadolu Aslanları” adı verilen 2 heykel yer almaktadır. Bunlar dışında alanda Amazon Kanalı, suni kaynak pisti, mesire alanları, yeme içme alanları gibi alanlar da mevcuttur. Yunan mitolojisi için önemli bir değere sahip olan Amazon kadınlarının balmumu heykelleri köy sınırlarında yer alan Batıpark’ta sergilenmektedir. Haftanın her günü saat 09.00 – 17.00 arası gezip görebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Karadeniz gezi rehberi için çeşitli öneriler sıralanmıştır. Siz de kapsamlı bir Karadeniz gezisi planlıyorsanız mevcut içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Akdeniz Gezilecek Yerler – Akdeniz Gezi Rehberi

admin

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon’da Nereler Gezilir?

admin

Ege Bölgesi Gezi Rehberi: Ege’de Gezilecek Yerler

admin

Yorum Yap