AntalyaGezilecek Yerler

Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi

Kalkan gezilecek yerler

Antalya Teke Yarımadası’nda konumlanan Kalkan, tarih boyunca en korunaklı limanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Günümüzün ise en hareketli ve en popüler deniz turizmi noktalarından biri haline gelmiştir. Kalkan gezilecek yerler ve tarihi yapılar açısında birçok fazla alternatife sahiptir. İşte sizler için Kalkan gezi rehberi

Kalkan Tarihi

Bölge çok eski bir yerleşim yeri olduğundan asırlar boyunca Likya uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Likyalılar tarih boyunca birçok saldırıya maruz kalmış olsa da yerleşik düzene geçmiş olduğu her bölgede birçok sanat eseri ve mimari eser bırakmıştır. Kalkan ve çevresi için de aynı durum söz konusudur. Bu içeriğimizde Kalkan’da gezilip görülebilecek en güzel yerler sıralanmıştır.

Kalkan Plajları

Kalkan gezilecek yerler

Kalkan gezilecek yerler denildiğinde akla öncelikle plajlar ve sahiller gelir. Kalkan’da bulunan plajlar; Kalkan Halk Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Akçagerme Plajı, Asmaaltı Plajı, Hidayet’in Koyu Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Limanağzı Plajı, Büyük Çakıl Plajı ve İnceboğaz Plajı şeklinde sıralanabilir. Plajlar içerisinde Kaputaş Plajı en beğenilen ve en çok tercih edilenlerden biridir. Daha sessiz ve gözlerden uzak bir dinlence ve tatil alanı için burası tercih edilebilir. Denizi ara sıra dalgalı olsa da genellikle durgun bir yapısı vardır. Patara Plajı, Kalkan’ın en çok tercih edilen plajları arasında gösterilir. Caretta carettalara burada oldukça sık şekilde rastlanılmaktadır. Sezon ortasında gitmeniz durumunda oldukça kalabalık bir ortamla karşılaşabilmeniz muhtemeldir.

Kalkan Tarihi Yerler

Antiphellos Antik Kenti

Kalkan’ın en güzel antik kentlerinden biri olarak gösterilen Antiphellos Antik Kenti “Kral Mezarı” olarak da bilinen Likyalılara ait oldukça görkemli tarihi bir mekandır. Antik kentin tarihi, milattan önce 400’lü senelere kadar uzanmaktadır. Yapı içerisinde bulunan antik tiyatro, manzara itibariyle görülmeye değer bir güzellik sunmaktadır.

Patara Antik Kenti

Kalkan gezilecek yerler

Antik kent, dönemin en büyük liman bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Fakat zamanla çeşitli doğal afetlerin de etkisiyle deniz kumları alanı tamamen doldurmuş ve yapının denizle ilişkisi kesilmiştir.

İnbaş Mağarası

Kalkan civarında Bezirgân Mahallesi içerisinde yer alan İnbaş Mağarası turistik bir mağara olup çevrede oldukça popülerdir. Mağara son derece büyük olmasının yanı sıra çevresinde de görülmeye değer doğal güzellikler yer almaktadır. Bezirgân Mahallesi’ne giderek yürüyüş yapabilir, çevredeki turistik yerleri gezebilir ve eşsiz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Kalkan Yakın Yerler

Saklıkent Kanyonu

Kalkan gezilecek yerler bakımından birçok olanağa sahiptir. Gezilecek yerlerden bir tanesi de Saklıkent Kanyonu’dur. Bu kanyon, Saklıkent Milli Parkı içerisinde konumlanmıştır. Genellikle doğaseverlerin çok sık ziyaret ettiği mekanlar içerisindedir. Kanyona giriş ücretlidir.

Güvercinlik Deniz Mağarası

Söz konusu mağara adını içerisinde yer alan binlerce güvercinden almıştır. Hem Kalkan’a hem de Kaş’a yakın bir mesafede yer almaktadır. Kalkan’ın merkezinden yürüyerek çok rahat bir şekilde Güvercinlik Deniz Mağarası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pirha Antik Kenti

Kalkan gezilecek yerler

Kalkan gezi rehberi kapsamında Pirha Antik Kenti de yine Likya döneminden kalmış tarihi bir kenttir. Antik kent içinde çok sayıda lahit, müze ve kaya mezarları bulunmaktadır. Antik kente girişler ücretlidir. Tatil sezonunda oldukça kalabalık olabilmektedir. Müzekart geçerlidir.

Akvaryum Koyu

Kalkan beldesinde sayısız koy bulunsa da Akvaryum Koyu içlerinde en güzel ve en temiz olanlarından biridir. Rengi adeta bir akvaryuma benzediğinden bu ismi almıştır. Tatil severlerin bu bölgede en çok tercih ettiği plajlardan bir tanesidir. Kalkan merkezden sadece 20 dakikalık uzaklıkta yer alır.

Kalkan Yeme İçme

Kalkan tatilinizde yöresel lezzetler tatmak isterseniz; un çorbası, laba dolması, bumbar dolması, etli kuru bamya yemeği, kabuklu kuru fasulye yemeği, göleviz yemeği, kuru patlıcan yemeği, barbunyalı taze fasulye yemeği semizotu yemeği, soğan yahnisi ve taze balkabağı gibi bölgenin ön plana çıkan lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Bununla birlikte bölgede çok sayıda lezzetli balık restoranları da yer almaktadır.

Kalkan Konaklama

Kalkan gezilecek yerler

Kalkan gezilecek yerler üzerine öneriler sıralandıktan sonra konaklamanın nasıl olacağı hakkında da bilgi verilmesi yerinde olacaktır. Burası bir turizm beldesi olduğundan çok sayıda konaklama seçeneğine sahiptir. Dilerseniz lüks bir otelde ya da butik bir otelde konaklayabilir veya bungalov evlerde kalarak doğayla daha iç içe bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

Kalkan Ulaşım

Kalkan ulaşımın rahat olduğu bölgelerden biridir. Kalkan’a Dalaman Havalimanı üzerinden, Antalya Havalimanı üzerinden ya da Antalya Otogarı’ndan rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş ilçe merkezinden gelecekler için de ulaşım rahat olacaktır.

İstanbul ile Kalkan arası yaklaşık 840 kilometre olup 9 saatlik bir yolculuk yapılmaktadır. Ankara Kalkan arası yaklaşık 660 kilometre olup 8 saatlik bir yolculuk yapılmaktadır. Son olarak da İzmir Kalkan arası yaklaşık 400 kilometre olup 5 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşım sağlanmaktadır.

Bu içeriğimizde Kalkan’ın gezilecek en güzel yerleri detaylı bir şekilde anlatılarak sıralanmıştır.

Önerilen Yazılar

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla’da Ne Yapılır?

admin

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

admin

Kocaeli Gezilecek Yerler : Kocaeli Gezi Rehberi

admin

Yorum Yap