Gezilecek Yerlerİzmir

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları

İzmir gezilecek yerler

Ülkemizin üçüncü büyük şehri ve Ege’nin de ikinci büyük şehri olan İzmir; doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla gezilip görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Deniz turizminin fazlasıyla gelişmiş olduğu İzmir, her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in her köşesi gezilip görülmeye değer güzelliktedir. Neresi.net okurları için detaylıca oluşturulmuş bu içerikte, İzmir gezilecek yerler üzerine öneriler sıralanmıştır.

İzmir Gezi Rehberi

Konak Meydanı

 İzmir gezilecek yerler

İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Konak, gezilecek yerler bakımından çeşitli alternatifler sunmaktadır. Fakat sınırlı zamanı olanlar ve yolu Konak ilçesine düşecek olanlar için ilçede başlıca gidilmesi gereken yer Konak Meydanı’dır. Meydanda yer alan Kemeraltı’nda közde Türk kahvesi içebilir ve gezi yorgunluğunuzu hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz meydanda bisiklet kiralayarak keyifli bir tura da çıkabilir ve çevreyi daha hızlı bir şekilde de keşfedebilirsiniz. Meydanda alışveriş yapılacak tarihi pasajlar ve hediyelik eşya mağazaları fazlasıyla bulunmaktadır. Çoğunlukla İzmir’de alışveriş denildiğinde akla ilk olarak Konak gelmektedir. Havaların ısınmaya başlamasıyla keyifli bir şehir gezisi yapmak için Konak Meydanı güzel bir seçenek olabilir. ESHOT otobüsleri ile ilçenin her yerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Teleferik

 İzmir gezilecek yerler

İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan teleferik, kentin sembollerinden biri olmuştur. Burada teleferik bir ulaşım aracından daha fazlasını ifade etmektedir. Çoğu kişi şehrin nefes kesen manzarasını izlemek için teleferiği tercih etmektedir. Teleferik ile çeşitli semtler haricinde piknik ve mesire alanına da ulaşım sağlayabilirsiniz. Teleferiğin ulaşım sağladığı konumda birçok restoran, kafe ve seyir terasları bulunmaktadır. Genellikle bahar ve yaz sezonunda birçok insan buraya piknik ya da kahvaltı yapmak için akın etmektedir. Piknik için gelmeyi düşünenlerin yanlarında et ve mangal taşımalarına ihtiyaç yoktur. Çünkü alanda yer alan marketten; ekmek, hazır salata, bardak, çatal, tabak, et, mangal gibi ihtiyaç duyabileceğiniz unsurlar temin edilebilir. İsteklerinizi markete ilettikten sonra tüm istekleriniz bulunduğunuz alana getirilecektir. Muhteşem kent manzarasına karşı keyifli bir piknik için güzel bir tercih olabilir. Fiyatlar ise son derece uygundur. Teleferik için tek biniş ücreti 25 TL’dir. İndirimli bilet uygulaması bulunmamaktadır. 5 yaş altı ücretsiz olup pazartesi günlerinde kapalıdır. Kapanış saati 16.00’dır.

Bademler Köyü

 İzmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler arasında gezi rotalarından bir tanesi de Bademler Köyü’dür. Burası Urla civarında bulunan tek köydür. Köyün tarihi yaklaşık 200 yıl eskiye uzanmaktadır. Köyün içinde çok sayıda badem ağacı bulunduğundan köye bu isim verilmiştir. Köyde bulunan tiyatro salonu da önemli yapılardan biridir. Tiyatro, 1925’te köye atanan bir öğretmen tarafından inşa ettirilmiştir. Bademler Köyü’nde gezerken etkinlik takvimine göz atarak eğlenceli oyunlara da tanıklık edebilirsiniz. Bununla birlikte Bademler Köyü’nde kütüphane ve oyuncak müzesi de bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi de Bademler Köyü’nde açılmıştır. Köy meydanında her pazar günü, yerel halk tarafından pazar kurulmaktadır. Köy ziyaretiniz esnasında bu pazarı da görmelisiniz. Köyde tadabileceğiniz yöresel yemeklere ise; kuzu kol sarma, yöresel otlar, yumurta, un, çalkama, gelincik şurubu ve damat helvası örnek gösterilebilir. Bademler Köyü, İzmir merkezden yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Homeros Vadisi

 İzmir gezilecek yerler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çabaları ile hayata geçirilen projenin ürünü olan Homeros Vadisi, 2010 yılında ziyarete açılmıştır. İzmir tarihinin önemli projelerinden biri olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda vadi bir rekreasyon alanıdır. Uzunluğu yaklaşık 7 kilometre olup alanda tam 18 tane irili ufaklı gölet yer almaktadır. Gölet yakınlarında ve vadinin her noktasında çeşit çeşit bitki türüne rastlamak mümkündür. Vadi, tamamen yeşil renklerle kaplı olduğundan harika bir görselliği vardır. Alanda çok sayıda; yürüyüş parkurları, koşu rotaları, bisiklet yolları, amfi tiyatro, piknik alanları bulunmaktadır. Özellikle hafta sonlarında, bahar ve yaz aylarında burası oldukça kalabalık olmaktadır. İzmir’in yoğun şehir hayatı karmaşasından, kalabalığından ve sıcağından kaçmak isteyenlerin en uğrak mekanlarından biridir. Homeros Vadisi’ne giderek doğada spor yapabilir, eşsiz doğa fotoğrafları çekebilir, piknik yapabilirsiniz. Ayrıca alanda çok sayıda kafeterya ve lokanta da mevcuttur. Girişler ücretsiz olup Bornova ilçesinde, Kayadibi güzergahında bulunmaktadır.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

 İzmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler içerisinde en önemli tarihi mekanlardan bir tanesi de Aigai Antik Kenti’dir. Açık hava müzesi olup şehrin değil bölgenin en dikkat çeken tarihi yapıları arasındadır. Her yıl yüz binlerce yabancı ve yerli gezgin için bir gezi rotasıdır. Antik kentin tarihi Antik Yunan dönemine kadar dayanmaktadır. Tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış olsa da Helen Uygarlığı bu bölgede en uzun yaşayan uygarlık olmuştur. Yapı içerisinde; tiyatro sahnesi, hükümet binası, atletizm alanı ve et – balık pazarı gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Antik kente giriş ücretli değildir. Haftanın her günü saat 08.00 ile 18.00 arasında antik kenti ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 2 saatte alanın tamamını gezebilirsiniz.

Buca Gölet

 İzmir gezilecek yerler

Buca Gölet, 167 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunmaktadır. Göletin yapılışı, Buca Belediyesi öncülüğünde gerçekleşmiş ve 1999 senesinde ise halkın ziyaretine açılmıştır. Şehrin bunaltıcı sıcağından, karmaşasından uzaklaşmak amacıyla oldukça güzel bir gezi rotası olarak düşünebilir. Gölet civarında birçok restoran ve kafe yer almaktadır. Alan yeme içme olanakları kapsamında birçok alternatife sahiptir. Harika bir manzarası ve doğası vardır. Genellikle kalabalık aileler, gölet çevresini serpme kahvaltı için tercih etmektedir. Restoranların kapasitesi oldukça yüksek olduğundan çeşitli özel organizasyonlar için de uygundur. Ayrıca Ramazan aylarında da birçoğunun en uğrak yerleri içerisindedir. Alana gelerek; çok güzel doğa kareleri çekebilir, çeşitli yürüyüş ve koşu rotalarında spor yapabilir, piknik yerlerinde sevdiklerinizle birlikte barbekü yapabilirsiniz. Piknik alanı yakınlarında alışveriş yapabileceğiniz şarküteri ve market gibi alanlar da mevcuttur. Buca Gölet için girişler ücretli değildir. Buca ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıktadır. ESHOT otobüsleri ile gölete doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alaçatı

 İzmir gezilecek yerler

Şehrin belki de en güzel tatil ve gezi noktası Alaçatı’dır. Burada gezip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Özellikle Alaçatı’nın renkli sokakları, yeme içme mekanları, barları oldukça dikkat çekicidir. Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı’nın en hareketli ve canlı caddesidir. Trafiğe kapalı bir alan olup oldukça popüler barlara, restoranlara ve tavernalara sahiptir. Bir diğer meşhur yer de Hacımemiş Mahallesi olup burası da oldukça canlıdır. Çoğunlukla geceleri daha canlı bir ortamı vardır. Alaçatı’da görebileceğiniz bir diğer yer ise tarihi taş evleridir. Alaçatı’da, şehrin tarihi dokusuna tanıklık edebileceğiniz, görselliği ile sizi etkileyecek harika evler yer almaktadır. Burada turistlerin en çok zaman geçirdiği alan, evlerin bulunduğu sokaklardır. Akşam saatlerinde sahil kenarında yer alan kafelerde oturabilir, bir şeyler yiyip içebilir ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. İzmir kent merkezi ile Alaçatı arası mesafe yaklaşık 75 kilometre kadardır.

Bu içeriğimizde İzmir gezilecek yerler üzerine öneriler sunulmuştur. Yolu İzmir’e düşecekler için listede yer alan alanları gezip görebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Antalya Gezilecek Yerler – Antalya’da Nereler Gezilir?

admin

Bursa Gezilecek Yerler – Bursa’da Nereler Gezilir?

admin

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

admin

2 yorumlar

Saros Körfezi Kamp Alanları - Danişment Tabiat Parkı Aralık 29, 2022 at 6:21 am

[…] meşe ağaçları bir diğer bölümü de akasya ve iğde ağaçları ile çevrelenmiş haldedir. Ormanlık bir bölge olması sebebiyle kamp için oldukça uygun bir ortama sahiptir. Doğanın içerisinde, […]

Reply
Fethiye Kamp Yapılacak Yerler: Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı Aralık 31, 2022 at 8:47 am

[…] Yanıklar Köyü’ndedir. Kamp alanı yerleşim yerlerine biraz uzak mesafede yer almaktadır. Hem günübirlik ziyaretler için hem de kamp yapmak için uygun bir ortama sahiptir. Fakat Yeşil Vadi Doğa Park […]

Reply

Yorum Yap