Gezilecek Yerlerİstanbul

İstanbul’da Gezilecek Yerler: İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da gezilecek yerler

Gerek doğası gerek tarihi ve kültürel zenginliği ile ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, ziyaretçilerine birçok gezi rotası sunmaktadır. Bu içeriğimizde de İstanbul’da gezilecek yerler listelenmiştir. İşte İstanbul geziniz esnasında gezip görebileceğiniz başlıca yerler:

İstanbul’da Nereler Gezilir?

Emirgan Korusu

 İstanbul’da gezilecek yerler

Emirgan Korusu İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan ve muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olan bir korudur. Yaklaşık 48 hektarlık bir alandan oluşmaktadır. Emirgan Korusu; lale bahçeleri, köşkler, çeşit çeşit bitkiler ile bezenmiştir. İstanbul’da bahar aylarının en güzel yaşandığı alanlar içerisindedir. Tertemiz doğası ve yemyeşil manzaraları ile ziyaretçilerini etkisi altına almaktadır. Koru içerisinde onlarca çeşit bitki ve ağaç türü yer almaktadır. Bu ağaçlar arasında; fıstık çamı, Londra çamı, mavi ve konik ladinler, Lübnan sedirler, Macar meşeleri, Çin mabet ağacı, sahil sekoyası yer alır. Ayrıca bunlara benzer ender bitki türleri de mevcut haldedir. Buraya ailenizle birlikte gelerek piknik yapabilir, yürüyüşe çıkabilir, çardaklar ve kamelyalar bulunan ağaçlık alanlarda çayınızı içerek doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Emirgan Korusu içerisinde çok sayıda tarihi köşk, büyük havuzlar, çeşitli göletler bulunmaktadır. Alana girişler ücretsizdir fakat otopark ücreti vardır. Koru haftanın tüm günlerinde ziyarete açıktır. Saat 19.00 – 22.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kapalı Çarşı

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’un en popüler yerlerinden biri de Kapalı Çarşı’dır. 45.000 metrekarelik kapalı alanıyla dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Kapalı Çarşı, Evliya Çelebi’nin çeşitli eserlerine de konu olmuştur. İçerisinde 4.000’i aşkın iş yeri mevcut olup kuyumcular, halıcılar, kumaşçılar gibi birçok alanda iş yeri görebilmek mümkündür. Kapalı Çarşı sadece alışveriş yapabileceğiniz bir yer değil aynı zamanda tarihi bir binadır. Bu binanın inşası Fatih Sultan Mehmet dönemine uzanmaktadır. Günümüze kadar varlığını korumayı başarmış bu yapının hem yerli hem de yabancı turistlerden oluşan yüz binlerce ziyaretçisi bulunmaktadır. Çarşı, haftanın her gününde açıktır Sabah 8.30’dan akşam 19’a kadar hizmete açıktır fakat dini bayram günlerinde açık değildir. Kapalı Çarşı’yı baştan sona kadar gezmek isterseniz buraya en az 3 saatinizi ayırmanız gerekecektir.

Dolmabahçe Sarayı Müzesi

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahip olan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı’nın en güzel noktasında yer almaktadır. Son derece heybetli ve görkemli bir yapı olan Dolmabahçe Sarayı yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alan üzerindedir. 1843 senesinde Sultan Abdülmecit tarafından inşasına karar verilmiştir. Yapının tamamlanması yaklaşık 13 yılı bulmuştur. Yapı, 1856 senesinden 1924 senesine kadar olan süreçte toplamda 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Efendi’ye ev sahipliği yapmış olmasıyla değerlidir. Saray, 1926 ile 1984 yılları arasında ziyarete kapatılmıştır. 1984 senesine gelindiğinde ise müze ve saray olarak halkın hizmetine sunulmuştur. İçerisinde; tören salonları, selamlıklar ve haremler bulunmaktadır. Selamlık bölümü sarayın en büyük bölümlerinden biridir. Dolmabahçe Sarayı, pazartesi dışında haftanın her gününde ziyarete açıktır. Saat 09.00 – 18.00 arasında ziyarete açık olan Dolmabahçe Sarayı’na girişler ise ücretsizdir. Sadece selamlık bölümünü gezmek isteyenler 50 TL, haremi gezmek isteyenler 40 TL ve selamlık ile haremi birlikte gezmek isteyenler 80 TL kadar bir ücret ödemek durumunda kalacaktır. Müzekart geçerlidir fakat yalnızca harem bölümünün ziyaret edilmesi şartıyla. Burası Kabataş ile Beşiktaş arasında yer alan sahilde konumlanmıştır.

Polonezköy Tabiat Parkı

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul gezi rehberi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir diğeri ise Polonezköy’dür. Polonezköy İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. Hem Karadeniz’e hem de Marmara’ya kıyısı bulunan turistik bir beldedir. Eski bir Polonya Köyü olması sebebiyle şehrin içerisindeki minik bir Polonya gibi de düşünülebilir. Polonezköy büsbütün doğa harikası bir alan olsa da içerisinde gezilecek yerler bakımından da çeşitli seçenekler bulunmaktadır. İçerisinde Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy Kültür Evi, Ağaç Heykel Sergisi, Polonezköy Hayvan Parkı ve Meryem Ana Kilisesi gibi ayrıca gezebileceğiniz birkaç bölüm bulunmaktadır. Polonezköy’e gelerek çeşitli yapıları gezebilir ya da mesire alanlarında aileniz ve sevdiklerinizle birlikte keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Kendi yemeğinizi burada pişirebileceğiniz gibi tabiat parkı içerisinde yer alan restoranları da tercih edebilirsiniz. Eğer Polonzezköy’e hafta sonu gidecek olursanız buradaki çeşitli konaklama tesislerinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Özel aracınızla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden gelebilir ve Kavacık sapağından çıkarak Polonezköy tabelalarını takip ederek Polonezköy’e kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayla gelecek olanlar ise D1 hattını kullanmalı; Kadıköy, Üsküdar ve Polonezköy güzergahını takip etmelidir.

Belgrad Ormanı

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek yerler içerisinde Belgrad Ormanı, Sarıyer ilçesinde bulunur. İstanbul’un en büyük ormanlık ve yeşil alanlarından biridir. Orman özellikle tatil günlerinde ya da hafta sonlarında birçok İstanbullunun kaçamak yaptığı alanlar içerisindedir. Ormanda hem piknik yapılacak alanlar hem de yürüyüş yapılacak bölümler bulunmaktadır. Ayrıca alanda büyük bir de göl yer almaktadır. Göl çevresinde dinlenebilir, oturabilir, yemyeşil doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda trekking yapabilir, dağ bisikleti sürebilir, piknik yapabilir, mangal ya da kamp ateşi yakabilirsiniz. Çoğunlukla doğada yürümeyi sevenler ormandaki kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş parkurlarını tercih etmektedir. Belgrad Ormanı’nda ailenizle, sevdiklerinizle birlikte gelerek güzel bir hafta sonu geçirebilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve çeşitli aktiviteleri yapabilirsiniz. Ormana girişler hem yayalar hem de bisikletliler için ücretsizdir. Fakat otomobiller için giriş ücreti 10 TL, minibüsler için 35 TL ve motosikletler için ise 8 TL’dir. Buraya özel aracınızla Çayırbaşı – Bahçeköy mevkiinden kolaylıkla varabilirsiniz. Toplu taşımalar aracılığıyla gelmek isteyenler ise; 42, 42 T, 42 M, 42 HM ve 153 numaralı otobüsleri kullanmalıdır.

Yerebatan Sarnıcı

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biri Yerebatan Sarnıcı’dır. Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet ve Ayasofya yakınlarında bulunmaktadır. Burası, Bizans Dönemi’nde yerel halkın su ihtiyacının temin edilmesi için yaptırılmıştır. Yaklaşık 1.500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen yapı günümüzün en önemli kültürel mirasları arasında gösterilir. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilmektedir. Yerebatan Sarnıcı’na girişler ücretli olup kişi başı 15 TL’dir. Öğrenciler için ise 5 TL gibi bir ücreti vardır. Müzekart geçersizdir ve haftanın her günü saat 09.00 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Dini bayramların ilk gününde ise saat 13.00’da açılmaktadır.

İstiklal Caddesi

 İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul gezi rehberi kapsamında listemizin son sırasında İstiklal Caddesi yer almaktadır. Burası nostaljik tramvayların bulunduğu, çeşitli konsolosluk binalarının yer aldığı yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğunda bir caddedir. İstanbul’un en kalabalık ve en meihur caddelerinden biri olarak kabul edilir. Beyoğlu ilçesinde, oldukça merkezi bir konumdadır. İstanbul’un hem yerli hem de yabancı turistlerinin en çok gezip gördüğü yerler içerisindedir. Cadde boyunca çok sayıda bar, tarihi yapı, sinema, sanat merkezi, restoranlar ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca çevrede Taksim, Galata Kulesi, Galipdede Caddesi, Tünel Meydanı gibi gezip görebileceğiniz başka popüler alanlar da yer almaktadır.

İstanbul’da gezilecek yerler görüldüğü üzere bir hayli fazladır. İstanbul’a yolu düşeceklerin tüm sayılan bu yerlerden hepsi olmasa da en azından birkaçını görmesi tavsiye edilir.

Önerilen Yazılar

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’in Cennet Rotalarına Yolculuk

admin

Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi

admin

Kocaeli Gezilecek Yerler : Kocaeli Gezi Rehberi

admin

3 yorumlar

Saros Körfezi Kamp Alanları - Danişment Tabiat Parkı Aralık 29, 2022 at 6:27 am

[…] Kamp alanı yakınlarında elektrik mevcut haldedir. Elektrik ünitelerinden çadırınıza ya da karavanınıza birkaç metrelik ara kablo ile elektrik çekebilmeniz mümkündür. Özellikle de ormanın içinde biraz daha sessiz bir ortamda kamp yapmak isterseniz elektrik çekmek bir gereklilik olacaktır. […]

Reply
Fethiye Kamp Yapılacak Yerler: Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı Aralık 31, 2022 at 7:07 am

[…] Vadi Doğa Park tesisinde konaklamak istemeseniz dahi ücretsiz bir şekilde girip alanda vakit geçirebilirsiniz. Kendi […]

Reply
Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi - Neresi Net Ocak 13, 2023 at 6:55 am

[…] İstanbul ile Kalkan arası yaklaşık 840 kilometre olup 9 saatlik bir yolculuk yapılmaktadır. Ankara Kalkan arası yaklaşık 660 kilometre olup 8 saatlik bir yolculuk yapılmaktadır. Son olarak da İzmir Kalkan arası yaklaşık 400 kilometre olup 5 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşım sağlanmaktadır. […]

Reply

Yorum Yap