BodrumGezilecek Yerler

Güvercinlik Gezi Rehberi: Bodrum Güvercinlik Gezilecek Yerler

Güvercinlik gezilecek yerler

Güvercinlik, Bodrum’u ziyaret edenlerin çoğunlukla ilk tercih ettiği tatil beldelerinden biridir. Güvercinlik beldesinin büyükçe bir bölümü doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Doğal güzellikleriyle ve de gelişmiş deniz turizmiyle şehrin en güzel beldeleri arasında gösterilmektedir. Koyları masmavi ve dağları ise yemyeşil bir örtüyle kaplıymış gibi görünmektedir. Güvercinlik gezilecek yerler bakımından gezginlere birçok seçenek sunmaktadır. İşte detaylı bir şekilde oluşturulmuş Bodrum Güvercinlik gezi rehberi

Güvercinlik Tarihi

Güvercinlik tarihine dair kesin ve net bilgiler bulunmasa da eski bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede geçmişte kimlerin yaşadığına dair kesin bir kanıta da rastlanılmamıştır. Güvercinlik’in en eski yerlerinden biri Karyanda Antik Kenti olarak bilinir. Antik Kent’teki kazılardan elde edilen sonuçlardan da net bir bilgiye ulaşılamamış ve ortak bir görüş oluşmamıştır.

Güvercinlik Plajı

Güvercinlik gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Güvercinlik Plajı gelmektedir. Güvercinlik Plajı, Bodrum Yarımadası’nın hemen girişinde konumlanmıştır. Bodrum’a gitmeyi düşünenler mutlaka Güvercinlik’ten de geçeceklerdir. Burası, körfezin görece iç kesimlerinde yer alan bir deniz olması sebebiyle son derece sakindir. Yakınlarda halk plajı da bulunmaktadır fakat oldukça küçük bir alana sahiptir. Genellikle plajda balıkçı tekneleri görülmektedir. Ayrıca az sayıda da olsa şezlong ve şemsiyeler de yer almaktadır. Çevrede kahvaltı yapabileceğiniz ve yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz oldukça güzel restoranlar ve kafeler de mevcut haldedir.

Güvercinlik gezilecek yerler

Güvercinlik Plajı, mavi bayraklı plajlardan biridir. Denize girilebilecek en güzel yerler arasında gösterilmesinin bir sebebi de budur. Özellikle yaz sezonunda son derece kalabalık bir ortama sahip olabilmektedir. Plajın Bodrum’a olan uzaklığı yaklaşık 20 km’dir. Bodrum’dan hareket eden tüm toplu taşıma araçları Güvercinlik Plajı’na da ulaşım sağlamaktadır. Buna ek olarak Milas Havalimanı’ndan da plaja rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Güvercinlik Tarihi Yapılar

Güvercinlik gezilecek yerler kapsamında sadece plajlar ve sahiller bulunmamaktadır. Bodrum’a yakın bir konumda bulunduğundan gezilecek çok sayıda tarihi mekana da sahiptir. Bu başlık kapsamında Güvercinlik yakınlarında gezip görebileceğiniz en güzel tarihi mekanlar sıralanmıştır.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Güvercinlik gezilecek yerler

Bodrum Kalesi, Muğla merkezine oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır. Kale içerisinde Türkiye’nin ilk ve tek sualtı müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de vardır. Müze içerisinde 14 tane sergi salonu bulunmaktadır. Bodrum çevresinde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir. Bodrum Kalesi ise iki liman arasında yer almakla birlikte üç tarafı denizlerle çevrili haldedir. Kaleye çıktığınızda muhteşem bir manzarayı karşınızda bulacaksınız. Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni, pazartesi günü dışında her gün ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup müzekart geçmektedir. Müzenin giriş ücreti ise 150 TL’dir. Saat 10.00 ile 22.00 arasında gezip görebilirsiniz.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi, 2010 yılında hizmete açılan ve Bodrum Kalesi’nin hemen ön tarafında bulunan bir açık hava müzesidir. Çadırların olduğu bir bölüme de sahip olan müzede, sadece Bodrum’dan değil şehrin diğer noktalarından elde edilen eserler de sergilenmektedir. Özellikle Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ait birçok fotoğraf, belge ve çeşitli özel eşyalar burada sergilenmeye devam etmektedir. Bununla birlikte deniz müzesi, yıl içerisinde çok sayıda farklı etkinliğe ve seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır. Girişler ücretli olup 30 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Halikarnas Mozolesi

Güvercinlik gezilecek yerler

Turgut Reis Caddesi’nde bulunan Halikarnas Mozolesi, Mısır ve Yunan mitolojisinden özgün izler taşıyan değerli bir tarihi yapıdır. Mozolenin Pers İmparatorluğu’nun Kralı Mausolos için yaptırıldığı varsayılmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük bir ilgi gösterdiği mozole, Bodrum’un en önemli turistik noktaları arasında kabul edilmektedir. Dünyanın 7 antik harikası olarak bilinen mozoleyi müzekart sayesinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Müzekart sahibi olmayanlar için ise giriş ücreti 20 TL dolaylarındadır.

Güvercinlik Yakın Yerler

Güvercinlik gezilecek yerler haricinde Güvercinlik çevresinde de turistik birçok nokta yer almaktadır. İşte Güvercinlik yakınlarında gezip görebileceğiniz başlıca yerler.

Gümüşlük

Bodrum’a gelen tatilcilerin ve yazlıkçıların en çok gezip gördüğü yerlerden birisi Gümüşlük’tür. Burası muhteşem deniz manzaralarının olduğu bir beldedir. Gümüşlük’te deniz ve kumun doyasıya tadını çıkarabilir ve sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranlarında en taze balıkları yiyebilirsiniz.

Bodrum Marina

Güvercinlik gezilecek yerler

Bodrum Marina, Güvercinlik yakınlarında özellikle akşam saatlerinde vakit geçirebileceğiniz oldukça hareketli bir noktadır. Marinadaki ünlü restoranlarda birbirinden lezzetli menüleri tadabilir ve yakınlarında bulunan alışveriş noktalarında alışveriş yapabilirsiniz.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum’un en önemli sembollerinden biri olarak kabul edilen yel değirmenleri, Gümüşlük’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden yalnızca biridir. Harika bir manzara sunan Bodrum Yel Değirmenleri, Gümbet güzergâhı üzerinde konumlanmıştır.

Güvercinlik Yeme İçme

Güvercinlik gezilecek yerler

Güvercinlik gezilecek yerler konusunda yeteri kadar bilgi verildikten sonra sırada yeme içme olanakları gelmektedir. Güvercinlik’in balık restoranları bir hayli meşhurdur ve bu restoranların büyük bir çoğunluğu da deniz manzarasına sahiptir. Buradan balık yemeden ayrılmamalısınız.

Güvercinlik Konaklama

Güvercinlik, Bodrum’a oldukça yakın bir mesafede bulunduğundan konaklama seçenekleri bakımından çok sayıda alternatif sunmaktadır. Lüks oteller, kiralık daireler, bungalov evler ve kamp alanları ile burada birçok konaklama seçeneğine sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Güvercinlik Ulaşım

Güvercinlik ile Bodrum merkez arası yaklaşık 20 km’dir. Ayrıca Muğla merkezi ile Güvercinlik arası da 110 km’dir. Güvercinlik; İzmir’e 220 km, İstanbul’a 680 km, Ankara’ya ise 700 km mesafede bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Güvercinlik gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Siz de Bodrum’un en güzel yerlerini gezip keşfetmek isterseniz Güvercinlik güzel bir rota olabilir.

Önerilen Yazılar

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla’da Ne Yapılır?

admin

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları

admin

Kocaeli Gezilecek Yerler : Kocaeli Gezi Rehberi

admin

Yorum Yap