EgeGezi Rehberi

Ege Bölgesi Gezi Rehberi: Ege’de Gezilecek Yerler

Ege'de gezilecek yerler

Ülkemizin popüler tatil beldelerinden olan Ege her bakımdan harika bir gezi rotasıdır. Marmaris, Bodrum, Ayvalık gibi beldeleriyle deniz turizminin en canlı olduğu yerler arasındadır. Ege sınırları içerisinde gezip görebileceğiniz çok sayıda tabiat parkı, plaj, koy, şelale, mağara, milli park, anıt, tarihi yapı ve daha fazlası bulunmaktadır. Bu içeriğimizde de Ege’de belli başlı gezilip görülebilecek yerler sıralanmıştır. İşte Ege’de gezilecek yerler:

Ege’nin Ünlü Tatil Beldeleri

Bodrum

Ege’de gezilecek yerler

Türkiye’nin dünya çapında üne sahip olan tatil beldelerinden Bodrum, Ege’de kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. İlçede daha çok plajlar ve koylar ön planda olsa da burada çok sayıda müze, tarihi yapı, tabiat parkı da yer almaktadır. Bodrum’da denize girmek isteyenler için en uygun plajlar; Bitez Plajı, Bardakçı Koyu, Yalıkavak Plajı, Güvercinlik Plajı’dır. Ancak Bodrum’a yaz aylarında gitmemişseniz ya da Bodrum’un başka güzelliklerini görmeyi isterseniz; Halikarnas Mozolesi, Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Çarşısı, Zeki Müren Sanat Müzesi’ni gezip görebilirsiniz. Bodrum’a gitmişken Bodrum’un ünlü lezzetlerini denemeyi de unutmamalısınız. Ekşili palamut yemeği, hardal otu salatası, çökertme kebabı, kabak çiçeği dolması denemeniz gereken yemeklerden bazılarıdır.

Çeşme

Ege’de gezilecek yerler

Tatil denildiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen yerlerden biri de Çeşme’dir. İzmir’in gözde tatil yerlerinden olan Çeşme’de çok sayıda plaj, koy, tarihi ve doğal güzellik, eğlence mekanı yer almaktadır. Çeşme’de gezebileceğiniz en meşhur yerlerin başında sokaklarıyla ünlü Alaçatı bulunmaktadır. Adnan Menderes Havalimanı’ndan yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Alaçatı’da balık yemeyi de unutmamalısınız. Çeşme’de görebileceğiniz en önemli tarihi yapılardan biri Çeşme Kalesi’dir. II. Bayezid döneminde inşa edilen bu kale, beldenin en yüksek yerlerinden birinde konumlanmıştır. Çeşitli festivallere de ev sahipliği yapan müze aynı zamanda arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Çeşme’de yer alan bir diğer turistik nokta da Sakız Adası’dır. Yunanistan’a bağlı bir ada olsa da Çeşme Limanı’ndan hareket eden teknelerle buraya ulaşabilirsiniz. Çeşme’de masmavi ve tertemiz bir deniz arıyorsanız ilk tercihlerinizden biri Pırlanta Plajı olabilir. Çeşme’ye yalnızca 10 km mesafede, Çiftlikköy’de yer almaktadır. Muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakabilecek güzellikler sunmaktadır.

Marmaris

Ege’de gezilecek yerler

Ege ve Akdeniz’in kesiştiği yerlerden olan Marmaris, Ege’de gezilecek yerler kapsamında değerlendirilebilecek en güzel rotalardan biridir. Dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turisti ağırlayan Marmaris’i tam anlamıyla gezip görmek için en az 4 gününüzü ayırmalısınız. Marmaris’in en sembolik yerlerinden biri Eski Çarşı’dır. Burası Kapalı Çarşı’yı anımsatmaktadır. Otantik ve yöresel ürünleri bulabileceğiniz bu çarşıda sevdiklerinize de küçük hediyeler satın alabilirsiniz. Marmaris’te tarihi bir yer görüp keşfetmek isteyenler için en ideal rotalardan biri Marmaris Kalesi ve Müzesi’dir. MÖ 1044 senesine dek uzanan geçmişiyle şehrin en görülesi tarihi duraklarından biri olarak gösterilmektedir. Marmaris’te doğanın içinde bir yerde vakit geçirmek isteyenler için ise Muğla il sınırında bulunan Günnücek güzel bir tercih olabilir. Halk arasında “Günnük Ağacı” olarak da bilinen bu alan Marmaris’2 yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Kendine özgü bir orman topluluğu olan bu alanda kamp, piknik, trekking gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Marmaris’te denize girmek için en çok tercih edilen plaj ise genellikle İçmeler Plajı olmaktadır. Merkeze oldukça yakın olması bu durumun temel sebeplerinden biri olarak gösterilse de denizi de oldukça temizdir. Plaj içerisinde çeşitli tesisler bulunmakla birlikte olanaklar bakımından gelişmiş bir yerdir. Buna ek olarak Turunç Plajı da Marmaris’in gözde plajlarından biridir. Genellikle burada su sporları yapılmaktadır.

Ayvalık

Ege’de gezilecek yerler

Balıkesir’in en gözde turistik beldelerinden olan Ayvalık, Ege denizi kıyısında konumlanmış adeta bir tatil cennetidir. İstanbul’a olan yakınlığıyla da birçoğunun ilk tercih ettiği tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Ayvalık’ı tam anlamıyla gezmek için en az 3 gününüzü ayırmanız gerekebilir. Ayvalık’ın simge yapısı olarak Tarihi Değirmenler gösterilir. Bodrum ve Çeşme’nin değirmenleri kadar meşhur olan Cunda Adası’ndaki değirmenler günümüzde şarap evi ve restoran olarak hizmet sunmaktadır. Ayvalık’a gittiğinizde kesinlikle sokaklarını gezmelisiniz. Daracık ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollarında yürürken beldeye aşık olabilirsiniz. Çeşit çeşit kafelerin ve dükkanların yer aldığı bu sokaklarda her perşembe ve cumartesi günü pazarlar da kurulmaktadır. Ayvalık’ta doğada vakit geçirmek ya da kamp yapmak isterseniz ilk tercihiniz Sarımsaklı Tabiat Parkı olabilir. Yaklaşık 1,5 hektarlık bir alanı kaplayan bu tabiat parkı, Ege Denizi kıyısının kuzeyinde yer almaktadır. Burada kamp yapabileceğiniz gibi kır evlerinde de konaklayabilirsiniz. Son olarak Ayvalık’ta denize girmek isterseniz Sarımsaklı Plajı, Badavut Plajı, Şirinkent Plajı, Duba Plajı, Çataltepe Plajı, Altınova Plajı, İğdeli Plajı tercih edilebilir. Bunlar haricinde Altınkum Plajı da Ayvalık’ın en önemli plajlarından biri olup altın renginde kumlarıyla muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Kuşadası

Ege’de gezilecek yerler

Ege’de gezilecek yerler listemizin son sırasında Aydın şehrinde bulunan Kuşadası yer almaktadır. Aydın şehir merkezinden yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Kuşadası, Ege denizi kıyısında konumlanmıştır. Kuşadası’nı gezmek için ortalama 3 günlük bir süre yeterli olacaktır. Bölgenin simgesel yeri olarak Güvercin Ada Kalesi gösterilir. Kuşadası Körfezi’nin hemen ağzında bulunan bu kale, Barbados Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Buna ek olarak Kuşadası’nda görülebilecek tarihi yapılardan biri Kaleiçi’dir. Kuşadası’nın kalbi olarak kabul edilen bu yer aynı zamanda önemli bir alışveriş merkezidir. Son olarak Kuşadası’nda denize girebileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Kadınlar Plajı, Kuştur Plajı, Sevgi Plajı, Papaz Hamamı Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Pamucak Plajı, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı şeklinde sıralanabilir.

Önerilen Yazılar

Akdeniz Gezilecek Yerler – Akdeniz Gezi Rehberi

admin

Karadeniz Gezilecek Yerler: Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

admin

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon’da Nereler Gezilir?

admin

Yorum Yap