BursaGezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler – Bursa’da Nereler Gezilir?

Bursa gezilecek yerler

Türkiye’nin en kalabalık nüfuslu dördüncü şehri olan Bursa, 2016 Dünya Yaşanılabilir Şehirler listesinde Türkiye’de ilk sırada, dünyada ise 28. sırada yer almıştır. Marmara Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biridir. Şehrin eski adı Hüdavendigar’dır. Bursa’nın kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya, kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya, batısında ise Balıkesir şehirleri konumlanmıştır. Bursa gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır. Gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi, turistik mekan yer almaktadır. Bu içeriğimizde de Bursa’da ne yapılır, Bursa’da nereler gezilir gibi soruların yanıtı bulunmaktadır.

Bursa Gezi Rehberi

Muradiye Külliyesi

Bursa gezilecek yerler

Osmanlı padişahlarının Bursa’da inşa ettirmiş olduğu son külliye olma özelliği taşıyan Muradiye Külliyesi, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında gösterilmektedir. II. Murat, Bursa’ya hanedanın defnedilen son üyesi olduğundan külliyeye onun adı verilmiştir. Muradiye Külliyesi 1425 – 1426 yılları arasında inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Bayezid dönemlerinde ise külliyeye türbe gibi çeşitli yapılar ilave edilmiştir. Külliye, zaviyeli plan tipinde tasarlanmıştır. Süslemeler yönünden epeyce gösterişsiz bir yapısı vardır. Yapı içerisinde türbeler bölümü, cami, hamamlar, mektepler ve yemekhane gibi türlü bölümler mevcuttur. Muradiye Külliyesi’ne nasıl gidilir sorusu da merak konusu olabilir. Külliye; şehir merkezinde, ulaşımın oldukça rahat olduğu bir konumda bulunmaktadır. Balibey Hanı ya da Ulu Camii çevresinden kalkan toplu taşıma araçları külliyeye ulaşım sağlamaktadır. E2, 5A, 35B, 9P, 40H, 29A, B25 ve C3 numaralı otobüsler kullanılarak da rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Girişler ücretsizdir.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler kapsamında görülmeye değer yapılardan biri de Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi’dir. Osman Gazi, Bursa’nın fethini yönetimi esnasında manastırın kurşun kaplı kubbesini oğlu Orhan Gazi’ye göstererek cenazesinin buraya gömülmesini vasiyet bırakmıştır. Bu sebeple de Bursa’nın fethedilmesinden sonra Osman Gazi buraya defnedilmiştir. “Osmancık Türbesi”, “Manastır Türbesi” olarak da bilinen türbe 1855 senesinde yaşanan bir deprem neticesinde yıkılmıştır. 1863 senesinde dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’in talimatıyla yeniden inşa edilmiştir. Osman Gazi haricinde bu bölümde 16 kişinin daha sandukası bulunmaktadır. Orhan Gazi’nin türbesinin zemin kaplamasında Saint Elia Kilisesi’ne ait mozaikler görülmektedir. Orhan Gazi haricinde 19 kişinin daha sandukası burada yer almaktadır. 2014 senesinde UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Hisar’ın Tophane tarafında bulunan türbe haftanın her gününde saat 08.00 ile 20.00 aralığında ziyarete açıktır.

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa gezilecek yerler

Bursa’nın en eski çarşısı Kapalı Çarşı, Bursa’nın fethedilmesinden sonra Türkler tarafından inşa edilmiştir. Yapı ilk inşa edildiği zamanda daha gösterişsiz, sade bir görünüme sahipti. Fakat daha sonraları çeşitli doğal afetler nedeniyle birçok tamir ve imar sürecinden geçirilmiştir. Böylece de yapı sürekli bir gelişim ve farklılaşma göstermiştir. Kapalı Çarşı, şu an üstü kapalı ve 2 katlı bir şekilde hizmete açıktır. Hareketli ve renkli iş yerleriyle tarihi dokusunu yüzlerce yıl boyunca korumayı başarmış olan yapı, eşsiz güzellikte bir alışveriş yeridir. Çarşının üst katında kumaş satan mağazalar yer almaktadır. İş yerlerinin büyük bir çoğunluğu ipek satan kumaşçılardır. Burada en popüler ürünlerin başında çini ürünleri gelir. Çini işlemeciliğinin en güzel ürünlerini Kapalı Çarşı’da bulabilir ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Nalbantoğlu Mahallesi’nde bulunan çarşıya; 14/F, 14/L, 17/D, 2/E, 38, 6/A, 6/F, B/39, B/41-B hat numaralı otobüslerle kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü saat 08.30 ile 19.00 aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa gezilecek yerler

Osmangazi ilçesinde bulunan Bursa Kalesi, MÖ 1. yüzyılda Bitinyalılar tarafından inşa edilmiştir. Yapının; Bitinyalılar’dan sonra Roma, Bizans, Osmanlı gibi devletler tarafından da faal olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bursa’nın en heybetli ve en hayati simgelerinden biridir. Tekfurların kente giriş ve çıkışlarında, resmi kutlamalarda ve geçitlerde kullandıkları ana kapılardan biri olmuştur. Osmanlı döneminde “Kale Kapısı” ve “Hisar Kapısı” gibi isimlerle de anılmıştır. Kale içinde Roma dönemine ait kolonlar, mezarlar, anıtlar, heykeller yer almaktadır. Bununla birlikte içeride çay kahve içebileceğiniz, mola verebileceğiniz küçük mekanlar da yer almaktadır. Tophane Parkı’ndan yürüme mesafesi olarak sadece 3-4 dakikalık uzaklıktadır.

Balibey Han

Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler kapsamında şehrin merkezinde yer alan yapılardan biri de Balibey Han’dır. Hanın yapım tarihinin 15. yüzyıla uzandığı bilinmektedir. Şehrin en eski yapılarıdan biridir. Osmanlı Devleti’nin önden gelen devlet adamlarından Bali Bey tarafından esnafların mescit, aş evi gibi çeşitli taleplerini yerine getirmek amacıyla yaptırılmıştır. “U” biçimine sahip olan han içerisinde Türk süsleme sanatlarının onlarca çeşidini görebilirsiniz. El yapımı çömlek ürünlerini, tespihleri ve cam işleme eserlerini de satın alabilirsiniz. Hanın en üst katında bir kafeterya yer almaktadır. Kafenin manzarası görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Görece modern bir görünüme sahiptir. Balibey Han, Hisar Kapısı altında ve Bursa Kalesi’ne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Tophane Saat Kulesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa’da ne yapılır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da Tophane Saat Kulesi olabilir. Kule, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 29. yıl şerefine yapılmıştır. Osmanlı dönemi mimarisinin birçok özelliğini taşıyan önemli bir yapıdır. Tophane Parkı içerisinde yer alan saat kulesi Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’nin arka tarafında yer almaktadır. Buradan, Bursa manzarasını panoramik bir açıdan izlemek mümkündür. 6 katlı olup yaklaşık 33 metre uzunluğundadır. 4,65 metre genişliğinde olan yapının 4 yüzünde 4 saat yer almaktadır. Güney kısmında bir girişi bulunan kuleye uzun bir ahşap merdiven yardımıyla çıkılmaktadır. Bursa’nın en önemli sembollerinden olan Tophane Saat Kulesi’ni görmeden Bursa’dan ayrılmamalısınız.

Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler içerisinde Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi de güzel bir alternatif olabilir. Burası hayvanat bahçesinin yanı sıra aynı zamanda yemyeşil bir botanik parktır. Hayvanların doğal yaşam alanlarına yakın bir ortam olarak düzenlenmiş barınaklar bulunmaktadır. 55 türde 500’ü aşkın hayvan hayvanat bahçesi kapsamında yer almaktadır. Su kuşları için ayrılmış alanda dev bir kafes ve gölet mevcuttur. Yaklaşık 400 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan bahçe yanı sıra 1. derece sit alanı olarak korunmaktadır. Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalar için de açık olan parkta koşu ve yürüyüş alanları, spor sahaları, bisiklet rotaları, otomobil pistleri, çocuk oyun yerleri, spor aletleri gibi olanaklar da bulunmaktadır. Şehir halkının hafta sonlarında en çok vakit geçirdiği yerler arasındadır. Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi, Bursa’nın Orhangazi ilçesindedir. 35A, 15 ve 15E numaralı otobüsleri kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Girişler ücretli olup bahar ve yaz sezonu için ziyaret saatleri 09:30 – 18:30 aralığında, kış sezonu için ise 09:30 – 17:30 aralığındadır.

Bu içeriğimizde Marmara’nın en güzel şehirlerinden olan Bursa’da gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. Bursa ziyaretiniz esnasında değişik yerler görmek istiyorsanız bu içeriğimiz bir rehber niteliği görecektir.

Önerilen Yazılar

İstanbul’da Gezilecek Yerler: İstanbul Gezi Rehberi

admin

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları

admin

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’in Cennet Rotalarına Yolculuk

admin

1 yorum

İzmir Gezilecek Yerler – İzmir’in Görülmeye Değer Rotaları Ocak 12, 2023 at 7:30 am

[…] üçüncü büyük şehri ve Ege’nin de ikinci büyük şehri olan İzmir; doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla gezilip görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Deniz turizminin […]

Reply

Yorum Yap