Gezilecek Yerlerİzmir

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

Buca gezilecek yerler

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olarak bilinen Buca, nüfus açısından şehrin en kalabalık bölgesidir. 550 bin civarında bir nüfusa sahip olan Buca’nın çevresinde; Konak, Bornova, Menderes ve Gaziemir gibi ilçeler yer almaktadır. Denize kıyısı bulunmasa da yine de oldukça turistik bir belde olarak bilinmektedir. Buca gezilecek yerler olarak daha çok doğal güzellikler ön planda olsa gezilebilecek çok sayıda tarihi mekan da mevcuttur. İşte neresi.net okurları için detaylı bir biçimde hazırlanmış İzmir Buca gezi rehberi:

Buca Tarihi

İlçenin adına resmi olarak ilk kez Fransız Konsolosluğu’nun 1688 senesine ait arşivlerinde rastlanılmıştır. Bu tarihte bu bölgede büyük bir deprem meydana gelmiş ve konsolosluk günümüzde bulunduğu alana taşınmıştır. Tarih boyunca bu bölgede başta İyonlar olmak üzere çok sayıda medeniyet yaşam sürmüştür. Antik Çağ’a dek uzanan bir geçmişte bile yerleşim olduğu tahmin edilmektedir. Asırlar boyunca birçok medeniyete ve kültüre tanıklık etmiş olan Buca, şehrin kültür ve tarihi zenginliği bakımından en köklü olanıdır. 1922 senesine kadar bölgede Yunanlılar, Rumlar, Hollandalılar, İngilizler yaşam sürmüş olup Cumhuriyetin ilan edilişinden sonra da göçmenlerin buradaki yaşamı devam etmiştir.

Buca Doğal Güzellikleri

Buca gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak doğal güzellikleri gelmektedir. Yüz yıllık çınarları, bol oksijenli doğası, farklı kültürlerden izler taşıyan yapıları ve doğal su kaynakları ile Buca görülmeye değer bölgelerden biridir.

Kaynaklar Köyü

Buca gezilecek yerler

Köy, adını içerisinde bolca bulunan kaynak sularından almaktadır. Köy meydanının tam orta yerinde bin yıllık bir çınar ağacı yer almaktadır. Bu ağacın adı Kunduracı Çınarı olarak bilinmektedir. Fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça güzel bir yer olacaktır. Köyde yer alan geleneksel tarzda tasarlanmış kahvehaneler, yemyeşil alanlar ve huzurlu atmosfer görülmeye değer bir güzelliktir. Kaynaklar Köyü’ne gittiğinizde mutlaka içli çörek yemeğini tatmalısınız. Buca’dan Kaynaklar Köyü merkezi yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Köye toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Buca Yedigöller

Buca’nın en meşhur doğal güzelliklerinden biri Yedigöller olarak kabul edilir. 100 bin metrekareyi aşan alanıyla ziyaretçilerine harika bir doğa gezisi olanağı sağlamaktadır. Park içerisinde dinlenebileceğiniz bölümler, trekking yapabileceğiniz parkurlar, şelaleler, yel değirmenleri, seyir terasları ve su kuyuları yer almaktadır. Bunlara ek olarak Yedigöller’de piknik yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Alana girişler ücretsizdir. Buca ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta olup toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Nif Dağı

Burası aslında Kemalpaşa ilçesine bağlıdır ancak Buca’ya da oldukça yakın bir konumda yer aldığından Buca gezilecek yerler içerisinde gösterilebilir. Dağın çok eskiden Olympos olarak adlandırıldığı bilinmektedir. bölgede birçok arkeolojik kazı yapılmış ve yapılan kazı çalışmalarında bu bölgenin birçok farklı kültüre ev sahipliği yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Nif Dağı’nda nesli tükenme tehlikesi altında olan ve tükenen hayvanların çizimleri görülmektedir. Ayrıca birçok mozaik de burada yer almaktadır. Nif Dağı, Buca ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafededir.

Buca Tarihi Yerler

Buca gezi rehberi için tarihi yerler de önemli bir yere sahiptir. Bu başlık kapsamıdna Buca’da gezip görebileceğiniz tarihi yapılar listelenmiştir.

Tarihi Köşkler

Buca gezilecek yerler

Buca geziniz esnasında tarihi bir mekan arıyorsanız ilk tercih etmeniz gereken yerlerden biri Tarihi Köşkler’dir. Köşkler içerisinde bulunan Baltacı Malikanesi mimari olarak en dikkat çekici olanıdır. Buna ek olarak bu alanda çeşitli ailelerin devasa malikaneleri de konumlanmıştır. Gavrili Köşkü, De Jongh Malikanesi, Russo Köşkü, Rees Köşkü, Davut Fargoh Köşkü bu alanda bulunan köşklerin yalnızca birkaçıdır.

Kız Kulesi

Buca gezilecek yerler

Buca ilçe merkezinde yer alan Kız Kulesi, Hacı Andonyadis’e aittir. Mimari olarak son derece ilgi çekici bir görünümü olduğunu söylemek mümkündür. Dışarıda yer alan bir merdiven yardımıyla yukarı katlara kadar çıkabilmeniz mümkündür. Özellikle de teras ve manzara son derece etkileyici bir görünüme sahiptir. Girişler ücretsiz olmasının yanı sıra 24 saat boyunca ziyarete açıktır.

Buca Yakın Yerler

Buca Gölet

Buca gezilecek yerler

Buca Gölet, oldukça geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Buca gezi rehberi kapsamında da popüler mekanlardan biridir. Gölet çevresinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları bulunmaktadır. Özellikle hafta sonlarında bir hayli kalabalık bir ortamının olduğunu söylemek mümkündür. Daha sakin ve huzurlu bir ortam için hafta içi gidilmesi daha doğru olabilir. İlçe merkezinden yaklaşık 5 km mesafede konumlanmıştır.

Buca Hasan Ağa Parkı

Park, İzmir’in ilk buz pateni tesisine ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır. Buca Belediyesi tarafından işletilen Buca Hasan Ağa Parkı içerisinde çok sayıda sosyal tesis yer almaktadır. Bisiklet parkurları, yürüyüş parkurları, restoranlar park içerisinde sunulan olanaklardan yalnızca bazılarıdır. Girişler ücretsiz olup 24 saat ziyarete açıktır.

Buca Yeme İçme

Buca gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verildikten sonra sırada yeme içme olanakları vardır. Buca’da en ön plana çıkan lezzetler arasında mezeler ve salatalar yer alır. Ege’nin yemek kültürünü burada belirgin şekilde görmek mümkündür. Özellikle balık restoranları burada ön plana çıkmıştır.

Buca Konaklama

Buca, deniz turizmi açısından elverişli bir ilçe olmasa da her sene on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Netice itibariyle turist çektiğinden konaklama olanakları tatmin edici düzeydedir. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine ulaşmak mümkündür.

Buca Ulaşım

İlçe merkezinin havalimanına olan uzaklığı yaklaşık 23 kilometredir. Ayrıca İzmir şehir merkezine 22 km, İstanbul’a 492 km ve Ankara’ya ise 601 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu içeriğimizde Buca gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur.

Önerilen Yazılar

Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi

admin

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’in Cennet Rotalarına Yolculuk

admin

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla’da Ne Yapılır?

admin

Yorum Yap