AntalyaGezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler – Antalya’da Nereler Gezilir?

Antalya gezilecek yerler

Akdeniz’in en güzel tatil beldelerinden biri olan Antalya gezilecek yerler açısından da çok sayıda seçeneğe sahipti. Bunun elbette ki temel sebeplerinden biri şehrin tamamen bir turizm cenneti olmasıdır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nin elverişli iklimi nedeniyle de hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turist, Antalya’da tatil yapmayı planlamaktadır. Peki, Antalya gezilecek yerler nerelerdir? İşte sizler için en iyi yerlerden oluşan Antalya gezi rehberi…

Antalya Gezi Rehberi

Kaleiçi

Antalya gezilecek yerler
KALEİÇİ

Antalya gezilecek yerler için ilk sırada Kaleiçi bulunmaktadır. Kaleiçi; tarih kokan sokakları sokakları, konakları ve yüz yıllık yaşanmışlıklarıyla gezilesi yerler içerisindedir. Antalya şehir merkezine ayak bastığınızda gezinize ilk olarak Kaleiçi’nden başlayabilirsiniz. Burası, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alır ve şehir merkezine de oldukça yakın bir lokasyondadır. Söz konusu bölge, asırlar boyunca birçok farklı kültürlerin ve imparatorlukların merkezi olmuştur. 1972 yılında burada birçok restorasyon çalışması yürütülmüş ve sit bölgesi ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kaleiçi’ne geldiğinizde; Cumhuriyet Meydanı, Yivli Minare Camii ve Külliyesi, Tarihi Saat Kulesi, Hadrian (Hadrianus) Kapısı, Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya Etnoğrafya Müzesi, Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Panoramik Asansör, Kaleiçi Yat Limanı, Kırk Merdiven, Keçili Park ve Mermerli Plajı, Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu Parkı gibi şehrin en turistik yerlerini gezip görebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler içeriğimiz için olmazsa olmaz yerlerden biri de Manavgat Şelalesi’dir. Burası Manavgat ilçesinde bulunur. Harika manzaralar sunan Manavgat Şelalesi şehir merkezine yaklaşık 75 km mesafede bulunmaktadır. Şehrin merkezi sayılabilecek bir noktada, doğayla iç içe olan en turistik yerlerden biridir. Yaz aylarında son derece kalabalık olabilmektedir. Şelalenin çevresinde yemek yiyebileceğiniz çeşitli kafe ve restoranlar mevcuttur. Dilerseniz şelalenin yakınlarındaki sandalye masalarda oturabilir ve kısa bir çay molası verebilirsiniz. Şelalenin yakınlarında piknik yapılacak alanlar da bulunmaktadır. İsterseniz nehirde rafting ve kano da yapabilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

Antalya gezilecek yerler

Antalya’nın en popüler plajlarından biri Konyaaltı Plajı’dır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin şehirdeki ilk tercih ettiği plajlar arasında yer almaktadır. Konyaaltı Plajı’nın en önemli özelliği Türkiye’nin en uzun plajları içerisinde bulunuyor olmasıdır. Plajın uzunluğu yaklaşık olarak 7 kilometredir. Çevresinde çok sayıda konaklama olanağı bulabileceğiniz tesisler yer almaktadır. Konyaaltı Plajı şehrin merkezi sayılabilecek bir konumda yer alır. Denizi oldukça temiz ve berrak olup mavi bayraklı plajlar statüsündedir. Konyaaltı Plajı içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz beachler yer almaktadır. Ancak ücretsiz beachlerin de şezlong ve şemsiye gibi ücretleri bulunmaktadır. Deniz, çocuklar için uygun sayılabilecek bir yapıdadır. Sığ noktaları oldukça fazladır. Plaj çevresinde hem bölgenin yöresel lezzetlerini hem de taze deniz mahsullerini deneyimleyebileceğiniz birçok restoran yer almaktadır.

Karain Mağarası

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Karain Mağarası’dır. Söz konusu mağara, Türkiye’nin en büyük doğal oluşumlu mağaraları arasındadır. Mağara şehrin 30 km kadarbatısında, Burdur mevkiinde, Yağca Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mağara yakınlarında yapılan sayısız arkeolojik çalışmalar neticesinde 500.000 yıl öncesinde bu bölgenin bir yerleşim merkezi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu mağara, içinde insan yerleşiminin olduğu en büyük mağara olması nedeniyle özel bir değere sahiptir. Mağaranın; Paleolitik, Neolitik ve Eski Tunç gibi çağlarda çeşitli medeniyetlerce yerleşim yeri olarak kullanıldığı varsayılmaktadır. Anadolu’da yaşamış en eski insan kalıntılarının bulunması bu varsayımı güçlendirmektedir. Çevresinde, Karain Mağarası dışında çok sayıda mağaralar yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde koruma altına alınmış olan bir sit alanıdır. Mağaraya girişler ücretlidir. Müzekart geçerli olup ziyaret saatleri 08.00 – 19.00 arasındadır.

Aspendos Antik Kenti

Antalya gezilecek yerler

Aspendos ya da bir diğer bilinen ismiyle Belkıs, Serik ilçesinde yer alan ve tarihi yüzlerce sene öncesine uzanan Heybetli bir antik şehirdir. Antik şehrin MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından inşa edildiği kabul edilmektedir. Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yerler içerisindedir. Yapının yüzlerce yıl öncesinde antik bir tiyatro olduğu ve önemli bir ticaret noktası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Söz konusu bölge hem Roma İmparatorluğu’na hem de Selçuklu Devleti’ne farklı dönemlerde ev sahipliği yapmıştır. Özellikle antik kentin dış cephesinde Selçuklu Dönemi mimarisinin izleri net bir biçimde görülmektedir. Günümüze kadar varlığını korumayı başarabilen Aspendos Antik Kenti, 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla restore edilmiştir. Yapıya girişler ücretli olup 50 TL kadardır. Müzekart geçerlidir. Ziyaret saatleri 8.00 – 19.00 aralığındadır. Antik kente Serik ilçesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Alanya Kalesi

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler listesi için bir diğer öneri de Alanya Kalesi’dir. Bu kale, Antalya’nın en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. 13. yüzyıla ait bir yapı olan kale, Selçuklu mimarisinin en güzel mimari örneklerinden biridir. 1221 senesinde Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Anadolu döneminden günümüze kadar varlığını sürdüren pek çok kale yer alsa da günümüze en sağlam şekilde ulaşmayı başarabilmiş olan Alanya Kalesi’dir. Kale bünyesinde bulunan Kızıl Kule de dikkat çekici bir eserdir. Kalenin surları yaklaşık 6,5 kilometre kadardır. Bulunduğu konum yüksek bir yamaç olduğundan yürüyerek çıkmak biraz yorucu olacaktır. Yamaç araçların çıkabileceği bir şekildedir. Kaleye çıktığımızda Alanya’nın muhteşem manzarasını doyasıya izleyebiliri kale çevresinde bulunan hediyelik eşya mağazalarından bir şeyler satın alabilir ve restoran – kafelerde yemek yiyebilirsiniz.

Kleopatra Plajı

Antalya gezilecek yerler

Plaj adını Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Plaja dair çeşitli rivayetler mevcuttur.  Mısır Kraliçesi, burada her gün yüzerek banyo yapmış ve güzelliğini de bu sular sayesinde almış olduğu en yaygın rivayetler içerisindedir. Plaj oldukça tertemiz ve berrak suyuyla Antalya’daki yerli ve yabancı turistlerin denize girmek için ilk tercih ettiği yerlerden biri halini almıştır. Kumsalı tamamen ince taneli kumlardan oluşmakla birlikte mavi bayraklı bir plaj statüsündedir. Plaja girişler ücretsizdir. Bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekânlar ve su sporları yapabileceğiniz tesisler yer almaktadır. Kızlar Pınarı mevkiinde yer alan plaja Alanya ilçe merkezine geldikten sonra rahatlıkla varabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler listesinin son sırasında Olympos Antik Kenti yer almaktadır. Antik kent,  Kumluca ilçesinin sınırlarında yer alır. MÖ 167 yıllarına uzanan geçmişiyle şehrin en önemli tarihi ve turistik alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Dönemin en önemli liman kentlerinden biri olan Antik Kent, tarih boyunca birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir dönem ise sürekli korsan saldırılarına maruz kalmış ve şehir terk edilmiştir. 15 yüzyıla gelindiğinde Osmanlı Devleti Akdeniz’i egemenlik altına alınca burası da Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Kumluca ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent, Olympos Beydağları Milli Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Girişler ücretli olup kişi başı 30 TL’dir. Haftanın hangi günü ziyarete açıktır. Burayı yaz sezonunda saat 08.00 ile 21.00 aralığında, kış sezonunda ise 08.30 ile 17.30 aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Muğla Gezilecek Yerler – Muğla’da Ne Yapılır?

admin

Buca Gezilecek Yerler – İzmir Buca Gezi Rehberi

admin

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’in Cennet Rotalarına Yolculuk

admin

Yorum Yap