AkdenizGezi Rehberi

Akdeniz Gezilecek Yerler – Akdeniz Gezi Rehberi

Akdeniz gezilecek yerler

Eşsiz doğal güzellikleri, masmavi denizleri, asırlarca yıllık geçmişe sahip tarihi yapıları ile Akdeniz Bölgesi, ülkemizin en turistik bölgesidir. Yaz – kış demeden yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez rotaları arasında yer alan Akdeniz, herkese hitap edilebilecek tatil ve gezi rotalarına sahiptir. Bu içeriğimizde de Akdeniz turu yapmak isteyenlere özel Akdeniz gezilecek yerler listelenmiştir. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Akdeniz gezi rehberi

Akdeniz’de Gezilecek Yerler

Side – Antalya

Akdeniz gezilecek yerler

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side, şehir merkezinden yaklaşık 75 km uzaklıkta yer almaktadır. Yarımada üzerine kurulu Side, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Side’de gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan yer alır. Bunlardan biri Side Antik Kenti’dir. Side Yarımadası sınırlarında bulunur ve Side’de gezilebilecek tarihi yerler içerisinde en popüler olanıdır. MÖ 8. yüzyıla dek uzanan geçmişiyle Side tarihini yakından tanımak isteyenler için güzel bir alternatiftir. Bununla birlikte Side’de gezilip görülebilecek bir diğer alan da Apollon Tapınağı’dır. Side merkezinden yaklaşık km uzaklıkta bulunan bu mekana toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlamak mümkündür. Buna ek olarak Side Antik Tiyatrosu da beldede görmeye değer yerlerden biridir. 15 bin kişilik kapasitesiyle 3 katlı şekilde inşa edilen tiyatroda barok mimarisinin etkileri belirgin bir biçimde görülmektedir. Side’de gezebileceğiniz diğer yerlere; Seleukia Antik Kenti (Lyrbe), Vespasianus Çeşmesi, Side Anıtsal Çeşme (Nymphaeum) de örnek gösterilebilir.

Kaş – Antalya

Akdeniz gezilecek yerler

Antalya’nın en kalabalık ve en turistik ilçelerinden olan Kaş, Akdeniz gezilecek yerler kapsamında kesinlikle gezip görmeye değer rotalar sunmaktadır. Şehir merkezine oldukça uzak bir konumda yer alan ilçede birçok tarihi yapı, plaj ve turistik yer bulunmaktadır. Kaş gezinizde gidebileceğiniz mavi bayraklı plajlardan bazıları; Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Akçagerme Plajı, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Limanağzı Plajı, Seyrek Çakıl Plajı, Asmaaltı Plajı, Ufakdere Koyu, Hidayet’in Koyu Plajı, İnceboğaz Plajı olarak sıralanabilir. Plaj dışında daha tarih odaklı bir gezi düşünüyorsanız; Antiphellos Antik Kenti, Kral mezar, Myra Antik Kenti ve Kaya Mezarları, Xanthos Antik Kenti, Phellos Antik Kenti, Aperlai Antik Kenti, Isinda Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Batık Şehir, Patara Antik Kenti, Pirha Antik Kenti ve Letoon Antik Kenti gibi yerler listenizde bulunabilir. Kaş’a yakın yerlerde gezebileceğiniz yerlerden bazıları ise Saklıkent Kanyonu, Kekova, Mavi Mağara’dır. Görüldüğü üzere Kaş, keyifli bir gezi için çok sayıda alternatife sahiptir.

Isparta

Akdeniz gezilecek yerler

Akdeniz Bölgesi’nin kuzeybatı kesimlerinde yer alan Isparta, Göller Yöresi’nde bulunması sebebiyle bereketli topraklara sahiptir. Dolayısıyla da tarih boyunca birçok farklı medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Haliyle bu bölgede çok sayıda tarihi ve doğal güzellikten söz edebilmek mümkündür. Isparta’da ilk görmeniz gereken yerlerden biri meşhur lavanta bahçeleridir. Temmuz ve ağustos aylarında yani hasat zamanında burada harika manzaralar sunulmaktadır. Isparta’da birçok plaj da bulunur. Bu plajlara örnek olarak; Altınkum Plajı, Bedre Koyu Plajı, Can Ada, Yeşilada sıralanabilir. Plaj haricinde doğa gezisi yapabileceğiniz, doğada vakit geçirebileceğiniz alanlar da bir hayli fazladır. Bunlardan bazıları; Eğirdir Gölü, Kovada Gölü, Karacaören Baraj Gölü, Beyşehir Gölü, Yazılı Kanyon, Yaka Kanyonu, Lavanta Vadisi örnek olarak sıralanabilir. Son olarak Isparta’da birçok milli park da vardır. Bunlardan bazıları; Kızıldağ Milli Parkı, Gölcük Krater Gölü Milli Parkı, Başpınar Tabiat Parkı, Milas Mesire Yeri, Kirazlıdere Ve Gökçay Mesireliği, Kasnak Meşesi Tabiati Koruma Alanı, Dedegöl Dağı’dır.

Burdur

Akdeniz gezilecek yerler

Akdeniz gezilecek yerler Burdur da önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin göller şehri olarak bilinen Burdur’da çok sayıda göl, tabiat parkı, doğal güzellikler bulunmaktadır. Burdur’u gezmeniz için en az 2 gününüzü ayırmalısınız. Şehirde başlıca görmeniz gereken tabiat parkları; Sığla Ormanı Tabiat Parkı, Gölcük Tabiat Parkı, Serenler Tepesi Tabiat Parkı, Oğuzhan Kent Ormanı şeklindedir. Bunlara ek olarak Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Yazır Gölü, Gölhisar Gölü, Karacaören Barajı, Lavanta Bahçesi, Karanlıkdere Kanyonu, Serençay Kanyonu, İnsuyu Mağarası, Lisinia Doğa Alanı da şehirde görülmeye değer yerlerden bazılarıdır.

Fethiye

Akdeniz gezilecek yerler

Ege ve Akdeniz’in kavuşma noktası olan Fethiye de Akdeniz gezilecek yerler kapsamında gösterilebilir. Ülkemizin şüphesiz ki en popüler ve en önemli turistik beldeleri içerisindedir. Yaz – kış demeden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Fethiye’yi tam anlamıyla gezip keşfetmek için en az 3 gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Fethiye’de yer alan en ünlü plajlar; Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Çalış Plajı, İnlice Halk Plajı, Kıdrak Plajı, Karaot Plajı, Kuleli Plajı, .Akmaz Plajı, Karataş Plajı’dır. Plaj haricinde doğada vakit geçirmekten hoşlananlar için de çok sayıda tabiat parkı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Saklıkent Kanyonu Milli Parkı, Yeşilvadi Doğa Park ve Kamp Alanı, Ömer Eşen Tabiat Parkı, Gizlikent Şelalesi, Kelebekler Vadisi vardır. Son olarak Fethiye’de çok sayıda koy olduğunu da unutmamalısınız.

Önerilen Yazılar

Ege Bölgesi Gezi Rehberi: Ege’de Gezilecek Yerler

admin

Karadeniz Gezilecek Yerler: Karadeniz Bölgesi Gezi Rehberi

admin

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon’da Nereler Gezilir?

admin

Yorum Yap